KiM: Povlačenje Amerikanaca iz KFOR

Na Kosovu i Metohiji se trenutno nalazi oko 6.000 vojnika. Kontigent američkih vojnika će najverovatnije biti sveden na minimum tokom sledeće godine.

Izvor: B92

Petak, 04.05.2012.

19:47

Default images

U državama iz kojih dolazi 6.000 vojnika postoji pritisak da oni budu povučeni. Najjače kritike su u Nemačkoj, koja sada na KiM ima 1.900 vojnika, a kao razlog za smanjenje broja navodi se trošak.

Međutim, na Kosovu i Metohiji je i dalje permanentna politička i bezbednosna nestabilnost i lokalno srpsko stanovništvo smatra da je smanjenje broja vojnika opasan proces. Primera radi, u selu Osojane opština Istok dok su bile prisutne snage španskog Kfora, gotovo da nije bilo incidenata. Posle povlačenja Španaca 2008. godine neprestane su krađe i napadi, a pre nekoliko meseci ubijen je lokalni Srbin.

Ipak, Kfor se zadržao na KiM duže nego što je to bilo prvobitno planirano. Kontinuirano svoja ovlašćenja misija prenosi na lokalne organe bezbednosti i poslednji u nizu je primer manastira Dević koji su ranije obezbeđivali francuski vojnici, a sada kosovska policija. Iako su zvanične izjave iz NATO da smanjenje broja pripadnika međunarodnih snaga zavisi od bezbednosne situacije na Kosovu, od plana da se broj stranih vojnika svede na minimum nije se odustalo. "Stalna je kritika da Kosovo košta i više nego što bi trebalo, a sa druge strane misija bi mogla da se pokaže neuspešnom jer ovde mir nije zagarantovan. Međutim, dodatni problem je činjenica da je trenutna angažovanost ovog broja vojnika veća nego što bi trebalo. Zato trenutno niko ne govori o smanjenju", kaže sagovornik “Blica” iz misije.

U Bundestagu je pitanje angažovanja Nemaca aktuelna tema. u jednom od poslednjih dopisa navodi se da je opterećenje vojnika poslatih na Kosovo preveliko jer je jedan deo njih neprekidno angažovan oko godinu i po dana. Drugi značajni kontigent na KiM, ne toliko po broju kao nemački ali po značaju za lokalno albansko stanovništvo su Amerikanci. Kosovski Albanci ne kriju da žele da ceo Kfor ode, ali samo da ostanu Amerikanci koje oni doživljavaju kao garant svoje sigurnosti. Američki kontigent sada broji oko 600 vojnika i nema sumnje da će njihovo prisustvo biti svedeno na simboličko. "Američki kontigent ne nastoji da učestvuje u dnevnim aktivnostima Kfora, ali s druge strane ni da odustane od prisustva na Kosovu. Smanjenje broja vojnika može se ipak očekivati naredne godine posle izbora nove administracije", kaže sagovornik “Blica”.

Pitanje troška misije na KiM, ali i uspešnosti je ipak manje bolna rana administraciji u Briselu od činjenice da se jedna druga misija - Euleks pokazala neuspešnom, ali i da na relaciji Kfor - Euleks komunikacija i nije na željenom nivou. Prema saznanjima “Blica”, Kfor u svojim depešama ne izbegava da i to saopšti komandi.

Komunikacija lokalnog srpskog stanovništva i Kfora popravila se po dolasku komandanta Erharda Drevsa koji je zamenio Erharda Bilera. Bivši komandat bio je sklon političkim avanturama odnosno da politička pitanja rešava vojnim putem. Drevs je iskljuvio vojnik.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: