Plaćaju i sastanke sa dekanom

I pored visokih školarina, skoro da nema potvrde, uverenja ili drugog dokumenta koji akademci u Srbiji ne plaćaju, piše Blic.

Izvor: B92

Subota, 22.10.2011.

23:40

Default images

Tako se uverenje o statusu studenta, iako Zakonom oslobođeno takse, plaća i do 500 dinara, a njegova cena varira od fakulteta do fakulteta.

Po izuzetno skupom cenovniku prednjači Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju (FASPER) u Beogradu gde se samo kopija nastavnog programa plaća 5.500 dinara. Studenti ovog fakulteta nedavno su optužili dekanku Jasminu Kovačević da im je čak i sastanke sa njom naplaćivala 1.000 dinara.

Studenti FASPER-a kažu da ko je u proteklih godinu dana hteo da se obrati dekankai, za to je morao da izdvoji 1.000 dinara, a novac je, tvrde, predavan na ruke.

"Budući da plaćamo sve na fakultetu i da nema potvrde jefitinije od 200 dinara, retko ko je mogao da plati i sastanak sa dekankaom. Meni je od tog razgovora zavisio upis u narednu godinu studija pa sam njenoj sekretarici na ruke dala 1.000 dinara ", priča studentkinja I.M.

Dekanka FASPER-a Jasmina Kovačević kaže da je čula za ove optužbe i da je šokirana neistinama koje šire studenti.
" Prvo su pričali da sam tražila 500 dinara, pa 800, a sad vidim da sam poskupela za još 200 dinara. Za 20 godina rada na fakultetu nikada nijednu uslugu nisam naplatila studentima. U kabinetu ih primim i saslušam kad god imam vremena, što i jeste obaveza svakog dekana ", odgovara Kovačevićeva

Međutim, cenovnik FASPER-a po visini naknada nadmašuje većinu fakulteta u Srbiji, pa se čak i od studenata na budžetu traži da po ispitu plaćaju 500 dinara. Odlaganje ispita košta 1.500 dinara. Upis u narednu godinu studija 2.000 plus 1.500 dinara “na ime fakulteta”, a da bi se uopšte konkurisalo na master studije neophodno je platiti prijavu u iznosu od čak 5.000 dinara.

Slična naplata vrši se i na drugim fakultetima, ali s nešto nižim cenama. Kada se sve sabere, dogodi se da za sitne troškove studenti na budžetu potroše onoliko novca koliko bi dali za školarinu, dok se samofinansirajućim akademcima cena studiranja gotovo duplira. Najveći iskorak kada su u pitanju cene za „studentske papire“ napravio je Filozofski fakultet u Novom Sadu, koji je cenu izrade diplome sa prošlogodišnjih 5.000 povećao na 12.000 dinara. Prijave ispite Novosađani plaćaju od 180 do 700 dinara, overe semestra 2.300, a upis godine 6.000 dinara.

Na Filološkom fakultetu u Beogradu studenti plaćaju čak i uvid u ocene koji košta 1.500 dinara, a da bi poništili ispit na Fakultetu političkih nauka akademci moraju da daju 2.000 dinara. Vrhunac predstavlja Pravni fakultet u Beogradu gde se heftanje obrasca za prijavu ispita plaća pet dinara.

"Naši studenti su jedni od retkih koji u okviru školarine dobijaju knjige i ne plaćaju ispite. Tačno je da se plaćaju dodatne takse, ali se taj novac koristi isključivo za nabavku novih nastavnih sredstava, opremanje kabineta, organizaciju takmičenja i drugih studentskih aktivnosti. Od države dobijamo malo novca i prinuđeni smo da ga potražujemo na drugi način ", kaže za “Blic” sekretar Pravnog fakulteta u Beogradu Miljko Veljarević.

Uverenje o statusu studenta, koje je, između ostalog, potrebno za dobijanje povlastice za prevoz, naplaćuju svi fakulteti, iako je po Zakonu o republičkim administrativnim taksama ono besplatno. Njegova cena varira i kreće se od 100 dinara koliko je na Filološkom do 500 dinara koliko, u zavisnosti od toga za šta se traži, naplaćuje Pravni fakultet.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: