Popović misli da je "Ćoki" Čović

Srđa Popović, advokat porodice Đinđić, misli da je Ćoki, koga je Miloš Simović naveo kao naručioca ubistva premijera Zorana Đinđića, u stvari Nebojša Čović.

Izvor: B92

Ponedeljak, 19.09.2011.

14:46

Default images

Ipak, prethodno je naveo da ne zna ko je naručilac ubistva, da bi kasnije odgovrio da misli da se radi o Čoviću.

On je to zaključio na osnovu svedočenja iz 2006. godine, ali i na osnovu toga "što je neko Simovića za vreme vanrednog stanja pitao gde ti je sada Čović".

Gostujući na B92 Popović je naveo da je posle svedočenja Miloša Simovića lopta u dvorištu Tužilaštva za organizovani kriminal.

Advokat je objasnio da bi tužilac trebalo da odluči da li će Simoviću dati status svedoka saradnika i da bi se u tom slučaju videlo šta će Simović još reći.

"Ovo je važno što je Simović do sada izneo, ali ja ocenjujem da smo još daleko, jer je to nedovoljno i tu nema mnogo činjenica. To su samo neke načelne tvrdnje", rekao je Popović.

Beogradski dnevnik "Blic" objavio je danas da je Simović pre godinu i po dao pisanu izjavu Tužilaštvu za organizovani kriminal u kojoj je kao naručioca ubistva Đinđića naveo čoveka iz vlasti sa nadimcima Ćoravi i Ćoki i da je u tom iskazu naveo ime i prezime tog čoveka.

"...Otišao sam na Cerak, u kuću kod Mekera (Milorada Ulemeka Legije) da vidim šta treba. Bio sam sa bratom Aleksandrom. Ušli smo u dvorište, tu je bio neko od obezbeđenja i odveli su nas iza kuće u salon za goste. Pitao nas je šta ima, a gestikulacijom pokazao na donji deo uveta da treba da se uradi Đinđa, odnosno predsednik Vlade Zoran Đinđić", naveo je Simović u iskazu koji je objavio "Blic".

"Uzeo je novinu i precrtao je sliku premijera. Rekao je da je bio na sastanku i da mu to traži Ćoki, što meni, a ni Aci tada taj nadimak ništa nije značio, pa smo ga pitali o kome se radi. Rekao je Ćoravi i pored sike napisao ime i prezime ko je naručio atentat", naveo je Simović.

Čović: To su besmislice

Bivši potpredsednik Vlade Srbije Nebojša Čović odbacio je kao besmislicu i insinuaciju tvrdnju da je on naručio ubistvo predsednika Vlade Srbije Zorana Đinđića.

"Najgore je odgovarati na besmislene priče i insinuacije. Ako je to zaista izjavio advokat Srdja Popović, onda je sasvim izvesno da je on Milošu Simoviću rekao da to kaže. Posle svega što sam doživeo sa Dejanom Milenkovićem Bagzijem, pa i ovoga sada, nemam više šta da kažem na tu temu", rekao je Čović.

Podsetimo da je Čović u intervjuu za B92 u novmebru 2006. godine rekao da nije znao za ubistvo Zorana Điniđića.

O imenima pričalo se i u Skupštini

Simović je, prema pisanju medija, označio je i nekoliko političara koji su znali da se atentat priprema.

Novinare je zanimalo šta o tome ima da kaže šef poslanika radikala Dragan Todorović, koji je jedan od ljudi na Simovićevom spisku, kao i poslanik LDP Nenad Milić, nekada blizak saradnik ubijenog premijera.

Za Milića je tvrdnja Simovića "vrlo verovatna", dok šef poslanika SRS Dragan Todorović smatra da je u pitanju "pokušaj vlasti da time skrene pažnju sa velikih problema u društvu".

On od specijalnog tužilaštva i policije očekuje da ispitaju te navode, kao i da će "do kraja biti isterana istina o političkoj pozadini ubistva premijera Đinđića".

Milić kaže da iskazi o ulozi pojedinih političara nisu novi, da su i drugi svedoci o tome pričali, te da to treba istražiti.

Todorović, čije se ime nalazi na spisku Simovića, smatra da u istrazi o političkoj pozadini ubistva Đinđića treba da se krene "od najbližeg okruženja ubijenog premijera".

"Sumnjam da je najbliže okruženje znalo za stvari koje se dešavaju", naveo je Todorović i u prilog toj tvrdnji upitao "kako je moguće da pre atentata bude postavljena jedna kamera i da snima egzekuciju".

On je dodao da se "sada izlazi sa imenima političara, jer je vlast u Srbiji u krizi, a time pokušava da skrene pažnju sa velikih problema u zemlji". Simović je prošle nedelje dva dana iznosio odbranu pred Specijalnim sudom na ponovljenom suđenju za ubistvo Đinđića, ali je odbio da govori o detaljima, uz najavu da će o pozadini ubistva govoriti na posebnom suđenju, za koje je siguran da će biti održano.

Simović je pravosnažno osuđen na 30 godina zatvora za učestvovanje u ubistvu Đinđića, a sud mu je odobrio ponovljeno suđenje jer mu je suđeno u odsustvu.

Miloš Simović je uhapšen 10. juna prošle godine čim je prešao granicu i ušao u Srbiju iz Hrvatske, pošto je dva dana pre toga u Zagrebu hicem iz pištolja teško ranio Sretka Kalinića, sa kojim se zajedno skrivao.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

113 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

23 h

Podeli: