Nema istrage protiv radiologa

Koristeći nezakoniti dopunski rad, dvoje radiologa sa Instituta za onkologiju u Sremskoj Kamenici zaradili su preko pola miliona evra, saznaje Radio 021.

Izvor: Radio 021

Četvrtak, 14.04.2011.

12:57

Default images

Dopunski rad ukinut je na preporuku republičkog ombudsmana, ali niko neće odgovarati za zarade u periodu dok su pacijenti oboleli od raka primani posle radnog vremena.

Član Odbora za zdravstvo Skupštine Srbije Milan Dimitrijević je rekao da se ovakva zarada se ne može pravdati dopunskim radom, jer zračenje obolelih od raka spada u obavezno zdravstveno osiguranje.

"Ja znam da su neki lekari zaradili preko 500.000 evra na ime dopunskog rada, koji je inače zabranjen za radiologe zbog izlaganja štetnim zračenjima. Takav rad se ne može smatrati dopunskim radom, jer to u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti spada u obavezni vid zdravstvene zaštite", rekao je Dimitrijević.

Na preporuku zaštitnika građana, dopunski rad je ukinut, ali je pokrajinski sekretar za zdravstvo Atila Čengeri tada izjavio kako težina ovih propusta u ovom trenutku nije takva da bi trebalo pozivati na odgovornost rukovodstvo Instituta.

Prema Dimitrijevićevim rečima, takav stav pokrajinskog sekretara predstavlja banalizovanje i omalovažavanje ljudskih života koji su izgubljeni čekajući na terapiju koja im po zakonu pripada.

"Gospodin Čengeri je bio na jednom Odboru za zdravlje pre ombudsmanove reakcije i tada mu je sve predočeno. To je bilo početkom prošle godine i potpuno je neodgovorno od strane pokrajinskog sekretara da tu stvar potpuno marginalizuje i banalizuje jer se radi o teškoj zloupotrebi kako državnih organa, tako i onih organa koji vode Institut u Kamenici", smatra član Odbora za zdravstvo Skupštine Srbije Milan Dimitrijević.

Kako je za Radio 021 rekla predsednica udruženja "Doktori protiv korupcije" Dragana Jovanović, do nezakonitih radnji je došlo nakon sklapanja ugovora o lečenju pacijenata iz Republike Srpske.

Prema njenim rečima, u situaciji kad nema dovoljno aparata ni za domaće korisnike, oni koji pravo na lečenje imaju prema zakonima ove države su stavljani na liste čekanja.

"Prema našem Zakonu o zdravstvenom osiguranju, naši osiguranici stoprocentno imaju pravo lečenja. U ovom slučaju, oni su bili na listi čekanja, jer je davana prednost onima koji su plaćali. Pri tom, postoji evidencija da su čak i domaći pacijenti dolazili preko reda - ako bi dodatno platili, što je apsolutno nedopustivo", rekla je Jovanovićeva.

Prema njenim rečima, republički ombudsman Saša Janković je upoznat s podacima da su neki lekari zaposleni na radiologiji nezakonito prisvojili po više stotina hiljada evra. Jovanovićeva smatra da ne samo da država više ne sme da ćuti o trgovinama lista čekanja, već i da sada neko za to treba da odgovara pred licem pravde.

"Poslednja izjava ombudsmana na lokalnom sastanku je bila da postoje saznanja da je na ovaj način jedan lekar radiolog zaradio oko pola miliona evra. Na osnovu ove njegove izjave, jasno je da treba sprovesti i adekvatnu istragu. To, prosto, prelazi u ruke pravosuđa", navodi Dragana Jovanović.

Postoje osnovane sumnje da aktuelna vojvođanska vlast preko svojih članova u vrhovima zdravstvenih ustanova, konstantno ove stvari gura pod tepih, iako o njima bruji cela država.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: