MMF zabrinut stanjem u Srbiji

Prema najnovijoj projekciji MMF, ukupan spoljni dug Srbije će u 2010. dostići maksimum od 77,5 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Izvor: B92

Sreda, 14.07.2010.

14:04

Default images

Međunarodni monetarni fond je u svom najnovijem izveštaju o Srbiji ocenio da je dinamika spoljnog duga zemlje uglavnom nepromenjena u odnosu na prethodnu analizu.

Ako se pretpostavi da će se ekonomski rast postepeno ubrzavati, a deficit tekućih plaćanja stabilizovati, spoljni dug Srbije će u 2011. godini, kako se navodi, početi da se smanjuje i opašće na 66,3 odsto BDP do 2015.

Zamah ekonomskog rasta Srbije izgubio je na snazi i izgledi za naredni kratkoročni period su pogoršani od prethodnog izveštaja, ukazao je MMF i dodao da je zabrinutost zbog mogućeg prenošenja krize iz Grčke i šireg previranja u Evropskoj uniji bacila senku na izglede ekonomskog rasta u Srbiji i celom regionu.

Slabiji i neizvesniji spoljni ambijent verovatno će umanjiti izvoz i investicije, a projektovani rast realnog BDP u 2010. snižen je sa dva odsto, na jedan i po odsto.

Fiskalne prihode Srbije su teško pogodile slabije od očekivanih ekonomske perfomanse, ukazao je MMF, ističući da je poreski prihod, pre svega od indirektnih poreza, vezanih za uvoz i potrošnju, manji od očekivanog.

S pozitivne strane, inflacija je opala na niske jednocifrene razmere, a neposredna zabrinutost za spoljne finansije je popustila. MMF očekuje da će inflacija u Srbiji do kraja godine biti blizu ciljnog nivoa (od šest odsto plus minus dva).

Očekuje se da će deficit tekućih plaćanja ponovo porasti u 2010, ali su izgledi za finansiranje spoljnog deficita i otplatu duga povoljni, bez obzira na povećanu nesigurnost u pogledu razvoja događaja u regionu, ukazao je MMF, u izveštaju objavljenom posle četvrte revizije tekućeg stend-baj aranžmana sa Srbijom.

Faktori koji automatski utiču na stabilizaciju, čija je promena, međutim, dozvoljena na strani prihoda, rezultiraju revizijom naviše ciljeva deficita i u 2010. i u 2011, na 4,75 odsto BDP u 2010. i na četiri odsto BDP u 2011.

Smanjenje deficita na jedan odsto BDP do 2015. ostaje, međutim, ključni oslonac za strategiju fiskalne konsolidacije Srbije, ukazao je MMF.

Ta institucija je u izveštaju predočila da je postignut sporazum o izlaznoj strategiji za napuštanje sadašnje prakse zamrzavanja nominalnih plata i penzija u javnom sektoru. Plate i penzije u javnom sektoru Srbije će u 2011. i 2012. biti prilagođavane dva puta godišnje, indeksirane u skladu sa inflacijom i polovinom rasta realnog BDP u prethodnoj godini.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: