"Ganić bi imao fer suđenje"

Zamenik javnog tužioca Srbije za ratne zločine Milan Petrović izjavio je da bi bivši član ratnog Predsedništva BiH Ejup Ganić imao fer i pošteno suđenje.

Izvor: B92, Tanjug

Utorak, 13.07.2010.

09:26

Default images

Zamenik javnog tužioca za ratne zločine je nastojao da u sudu u Londonu dokaže da je rad Specijalnog suda za ratne zločine u Beogradu apsolutno objektivan i nezavisan.

Petrović je takođe tvrdio da ne postoji nikakav politički uticaj na njegov rad i da on, s obzirom na svoj položaj, to ne bi dozvolio, preneo je Bi-Bi-Si.

Ganićev advokat je, međutim, doveo u pitanje Petrovićevu tvrdnju da nije bilo primedbi na rad suda u Beogradu, pre svega od strane nevladinih organizacija.

Glavni pretres u slučaju Ganić, koji je osumnjičen da je učestvovao u izdavanju naređenja za napad na kolonu vojnika u Dobrovoljačkoj u Sarajevu 1992. godine, najverovatnije će biti okončan u sredu.

Homen: Srbija sposobna za suđenje

Država Srbija, a naročito Posebno odeljenje Višeg suda za ratne zločine kadri su da bivšem članu predsedništva BIH omoguće fer suđenje u Srbiji, jer su to u praksi već pokazali, izjavio je državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen.

"Sve izjave koje idu u pravcu da u Srbiji ne postoje uslovi za fer i pravično suđenje su čista politizacija slučaja i onemogućavanje da se ratni zločinci izvedu pred lice pravde", izjavio je Homen.

Prema njegovim rečima, suđenje Ganiću u Beogradu bi bilo organizovano tako da na njemu budu, pored advokata odbrane i svih svedoka odbrane koji bi svedočili u Ganićevu korist, i predstavnici međunarodne zajednice.

"Na taj način bi se dokazalo da Srbija jeste kadra i sposobna na fer način da sudi", napomenuo je državni sekretar.

On je poručio da bi "Ganiću najbolje bilo da se pojavi pred licem pravde i da javno dokaže svoju nevinost, kako to tvrdi, a ne da izmešta pitanje ratnih zločina na polje politike".

Homen je podsetio da je Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu za ratne zločine u više navrata dokazalo da je itekako kadro da fer i pošteno sudi, i to ne samo učioniocima krivičnih dela koji su druge nacionalnosti, već i učiniocima našeg naroda optuženim da su počinili zločine nad drugim narodima, kako u BiH, tako i na Kosovu.

Srbija je jedna od država koja ima najbolje i najstručnije uslove za suđenja kada su u pitanju ratni zločini, naveo je Homen i istako da je najbitnije da se svi okrivljeni za ratne zločine nađu pred licem pravde, uključujući i Ganića.

"U više navrata smo već javno rekli da je manje bitno gde će se suditi, da li pred srpskim sudom, sudom u BiH, ili Međunarodnim sudom za bivšu Jugoslaviju, ali je suština da budu izvedeni pred lice pravde", naglasio je Homen.

Svedočile Biserko i Kneževićeva

Novinar radija Slobodna Evropa Gordana Knežević, koja je 1992. bila zamenik urednika sarajevskog lista "Oslobođenje", i Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, svedočile su danas pred Londonskim sudom za ekstradicije da je zahtev Srbije za izručenje Ganića politički motivisan.

One smatraju da Beograd želi da dokaže da su Bošnjaci, a ne JNA, izazvali rat u BiH, ocenjujući da suđenje Ganiću u Beogradu ne bi bilo fer i pošteno, da bi bilo političkih uticaja i da bi se svedoci, posebno iz BiH, plašili da dođu zbog straha da i sami ne budu uhapšeni, a da su mediji u Srbiji već proglasili da Ganića tretiraju kao ratnog zločinca.

Viši sud u Beogradu je 2008. godine pokrenuo istragu protiv Ganića zbog sumnje da je učestvovao u izdavanju naređenja za napad na kolonu vojnika u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 2. i 3. maja 1992. godine.

Ganić je uhapšen početkom marta na londonskom aerodromu Hitrou i zabranjeno mu je da napusti Britaniju do okončanja procesa.

Posle odluke londonskog suda, slučaj će biti prosleđen britanskom ministru unutrašnjih poslova koji donosi odluku o ekstradiciji, ali nju treba da potvrdi britanski parlament.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

22 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: