Saradnja sa MMF-om zadovoljavajuća

Potpredsednik Vlade Božidar Đelić je izjavio da se postojeći program sa MMF-om sprovodi na zadovoljavajućem nivou i da će tako biti nastavljeno i u budućnosti.

Izvor: B92

Utorak, 27.04.2010.

09:21

Default images

"Očekuju nas teški pregovori tokom druge polovine maja, ali Srbija će i ovoga puta pronaći rešenja i nastaviti sa uspešnim sprovođenjem ovog programa", izjavio je Đelić Tanjugu po završetku dvodnevnog zasedanja Svetske banke i MMF-a u Vašingtonu.

Đelić je izjavio da je državna delegacija Srbije završila posetu sastankom sa generalnim direktorom MMF-a Dominikom Stros-Kanom, sa kojim su sumirani odnosi i razmotreni ključni elementi za dalje sprovođenje programa koji Srbija ima sa tom finansijskom organizacijom.

Srpska delegacija je predstavnicima MMF-a na zasedanju u Vašingtonu predstavila šta je urađeno u prvom kvartalu 2010. godine, u sklopu priprema za dolazak misije MMF u maju u Srbiju.

Svetska banka je odlučila da će za sledećih 12 meseci podržati Srbiju sa 580 miliona dolara, od kojih će 400 miliona biti upotrebljeno za podršku budžetu.

Prošla nedelja je, prema Đelićevim rečima, bila obeležena usvajanjem "izuzetno bitne rezolucije američkog Senata, koju je predložila grupa veoma uticajnih i veoma cenjenih senatora iz obe ključne američke partije".

Američki Senat je prošle sedmice usvojio rezoluciju u kojoj čestita Srbiji na podnošenju aplikacije za članstvo u Evropskoj uniji i poziva Evropski savet da pravovremeno zauzme jasnu poziciju prema kvalifikacijama Srbije kao zemlje kandidata.

Ta rezolucija "pokazuje da su bilateralni odnosi između Amerike i Srbije na uzlaznoj putanji i da naša zemlja može računati na snažniju podršku SAD u mesecima koji dolaze", ocenio je Đelić.

Potpredsednik srpske vlade, koji je i ministar za nauku i tehnološki razvoj, istakao je značaj potpisivanja Sporazuma o naučno-tehnološkoj saradnji sa SAD, prošlog petka.

Implementacija tog sporazuma, naveo je Đelić, već je počela susretima sa direktorom nacionalne naučne fondacije SAD, koja raspolaže godišnjim budžetom od osam milijardi dolara, i sa predstavnicima nacionalne akademije za medicinu i akademije za inženjerstvo.

"Dogovoreno je da sledeće godine lideri američke nauke i tehnologije inženjerstva posete Srbiju i da identifikujemo prioritetne projekte i teme, gde ćemo konkretno početi našu saradnju sa vodećom silom u domenu nauke i tehnologije", izjavio je Đelić.

On očekuje da će naša naučna dijaspora u SAD sada imati jedan pravni okvir saradnje, a da će članovi naučne zajednice lakše dobijati vize, čime će biti u mogućnosti da borave u SAD i da budu "živi most između Amerike i Srbije u domenu nauke i tehnologije".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

21 h

Podeli: