Garda za doček poslanika

Prema konačnoj verziji Predloga zakona o Skupštini, poslanici neće imati privilegovane plate i penzije, a za doček poslanika i polaganje zakletve - garda.

Izvor: B92

Sreda, 03.02.2010.

16:39

Default images

Posle više od godinu dana rada na predlogu Zakona o Narodnoj skupštini, novinarima je dostavljena radna verzija zakona u kojoj nema privilegovanih penzija i plata, ali se uvode neke značajne novine. Naime, tom radnom verzijom predviđeno je da poslanici polažu zakletvu, kao i da ih na početku i završetku redovnih zasedanja na ulazu u Dom dočekuje garda.

Predviđa se i mogućnost da osim garde određene aktivnosti parlamenta prati i vojni orkestar.

Đukić-Dejanović je precizirala da tim zakonom neće biti regulisano pitanje plata i penzija poslanika, da su mandati poslanika regulisani Zakonom o izborima, a da je pitanje njihovog imuniteta regulisano u skladu sa Ustavom.

Radna verzija Zakona o Narodnoj skupštini ne sadrži ništa od svega u čemu se u javnosti dugo i naveliko govorilo, ali odmah u oči upadaju značajne novine. Prva je zakletva, koja glasi : "Zaklinjem se da ću dužnost narodnog poslanika obavljati predano, pošteno, savesno i verno Ustavu, braniti ljudska prava i građanske slobode i po najboljem znanju i umeću služiti građanima Srbije, istini i pravdi".

Posle konsultacija sa šefovima grupa na pitanja o Zakonu odgovarala je predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović.

B92: Pred kim će skupština da polaže zakletvu ako je skupština telo pred kojim i predsednik države i vlada polažu zakletvu?

Slavica Đukić-Dejanović: Pred građanima. Kao što znate obavezno je da se obezbedi javnost u radu i radna verzija predviđa da poslanici polažu zakletvu pred građanima Srbije na dan kada se verifkuju njihovi mandati i kada se konstituiše skupština.

Novina su i garda i vojni orkestar. Predsednica parlamenta kaže i da se rad poslanika na sličan način prati i u nekim drugim zemljama.

"Smatra se, verovatno nakon iskustva, da je prelazak iz ranijih prostora u ovu zgradu Skupštine jeste podigao u izvesnom smislu nivo rada narodnih poslanika, da bi ovo podiglo u izvesnom smislu ugleda, makar i formalno, ali mislim da tu ima i suštine“, smatra Đukić-Dejanovićeva. Na konsultacijama sa predsednicom Skupštine o ovom zakonu od predstavnika opozicije bili su LDP i Nova Srbija.

U ovoj verziji nema privilegovanih plata i penzija. Plate se utvrđuju posebnim zakonom, a u penziju se odlazi u skladu sa važećim propisima.

Šef poslanika radikala Dragan Todorović kaže da vladajuća većina uvek može da donese sve što želi.

"Te varijante su pre svega iznesene u javnost kao probni balon. Da se vidi kako će javnost da reaguje, pa na osnovu te reakcije i procene da li treba ići ili ne, možete da shvatite da imate posla sa ljudima koji ne veruju ni u šta“, kaže Todorović.

Radna grupa predvidela je i status mirovanja za poslanike zbog prihvatanja druge funkcije, školovanja ili porodiljskog odsustva. Predviđena je finansijska samostalnost parlamenta kroz sopstveni budžet. Raspravu o ovom zakonu predsednica Skupštine najavljuje do 1. marta.

Ona je dodala da se na konsultacijama razgovaralo i o Rezoluciji o Srebrenici, podsetivši da su poslanici koalcije DSS-NS podneli svoj predlog, a da je LDP danas dostavio svoje teze na tu temu.

"Sve to pokazuje da se razmišlja o tekstu rezolucije i da će se i on u bliskoj budućnosti naći pred poslanicima", navela je Slavica Đukić-Dejanović i ponovila da bi bilo dobro da što više poslanika podrži deklaraciju.

Presednica parlamenta je precizirala da svi poslanici učestvuju u pisanju tekst rezolucije.

Današnjim konsultacijama nisu prisustvovali naprednjaci, radikali i predstavnici Demokrtaske stranke Srbije.

Aligrudić: DSS nije učestvovao

Šef poslaničke grupe DSS-a Miloš Aligrudić izjavio je da ta poslanička grupa nije učestvovala u Radnoj grupi za izradu Zakona o Skupštini Srbije, ocenjujući da su konsultacije sa predsednicom parlamenta "obična lakrdija".

"Konsultacije predsednice skupštine (Slavice Đukić-Dejanović) obična su lakrdija na kojima ona sasluša šta ima da se kaže, a onda izađe pred novinare i saopšti da smo se dogovorili nešto treće", rekao je Aligrudić novinarima u parlamentu.

"Što su osmislili to su skuvali, to što skuvaju to nek kusaju“, kaže Aligrudić.

On je podsetio da su DSS i Nova Srbija nedavno podneli predlog teksta zakona o skupštini i napomenuo da bi takvi zakonski predlozi trebalo da budu "plod širokog konsenzusa".

Aligrudić je dodao da poslanička grupa DSS još nije dobila tekst predloga Zakona o Skupštini.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

24 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

18 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: