Vodostaji većih reka u porastu

Vodostaji na Savi, Drini, Tisi i Dunavu nizvodno od Novog Sada u naredna četiri dana biće u porastu, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).

Izvor: B92, Tanjug

Subota, 09.01.2010.

23:01

Default images

Vodostaji na Tamišu već u toku današnjeg dana preći će u opadanje, a na ostalim rekama u Srbiji vodostaji su već u opadanju, navodi se u saopštenju. Mere redovne odbrane od poplava sprovode se na Savi do Sremske Mitrovice, gornjem toku Tise i na banatskim vodotocima, a mere vanredne odbrane od poplava sprovode se na Savi u zoni Šapca i na Tamišu kod Jaše Tomića.

"Usled obilnih kišnih padavina u toku jučerašnjeg dana na srednjem toku Save i njenim desnim pritokama došlo je do novih, većih porasta vodostaja, pa se očekuje da će 12. januara 2010. godine vodostaj kod Sremske Mitrovice dostići granicu vanredne odbrane od poplava, a granicu redovne odbrane od poplava kod Beograda", navodi se u saopštenju.

U saopštenju se podseća da su u prethodnih deset dana, usled obilnih kišnih padavina, skoro na svim rekama u Srbiji zabeleženi veći porasti vodostaja.

Vodostaj Save i Drine koja se izlila kod Bogatića u blagom je porastu ali kuće i ljudi nisu ugroženi, uglavnom su poplavljene oranice. Sava je prešla nasip kod mesta Provo, informacije su koje je za B92 pružio pomoćnik načelnika Sektora MUP-a za vanredne situacije Ivan Baras.

Ivan Baras je naveo da ima poplavljenih dvorišta i podruma kuća u nižim delovima Beograda, Borči i Krnjači, ali da njih nije izazvalo izlivanje reka već podzmene vode i atmosferske padavine koje zbog urbanističke neregulisanosti nemaju gde da odu. Nivo reke Save kod Šapca dostigao je 541 centimetar. Za sada nema opasnosti od izlivanja na regulisanim delovima reke, ali je ugroženo zemljište i oranice u nebranjenim područjima.

U selima Mrđenovac i Provo, gde je pod vodom više stotina hektara, specijalni timovi za odbranu od poplava dopremili su pesak za slučaj da voda počne da ugrožava nasip.

Do svojih vikendica u nebranjenom delu u selima Mrđenovac i Provo meštani mogu doći jedino čamcima. Najkritičnije je u delu donjeg toka Save gde je pod vodom oko 600 hektara oranica i povrtnjaka.

“Imam nešto oranice I šume, to je sad sve poplavljeno a najverovatnije podzemne vode . Ipak, ovaj nasip odoleva ali koliko će odoleti, ne znam”, kaže Marinko Mirković.

“Ogromne su štete. Devedeset posto je poplavljeno, ogromne će biti štete zasejanih površina”, ističe Zoran Nikolić, predsednik MZ Provo.

Za poslednja 24 sata vodostaj Save porstao je za 10 cm. U porastu su i podzemne vode, pa meštani ovih sela strahuju za svoju imovinu.

“Imamo tu jedno petnaest domaćinstava koji bi morali da iseljavaju svu stoku, sve da prenose pa čak I oni da izlaze iz kuća”, kaže Vitomir Đurđević.

Specijalni timovi za odbranu od poplava su na terenu a dopremljen je i pesak za potrebe ojačavanja nasipa kako bi se sprečilo izlivanje vode.

“Pripremamo zonu i bedem odbrane kako ne bi prešlo u ovaj nebranjeni deo van nasipa gde se nalazi jedanaest domaćinstava koji imaju kompletan sadržaj”, objašnjava Kristoljub Kovačević, komadant Vatrogasnog bataljona.

Ukoliko se nivo Save bude i dalje povećavao, ekipe za odbranu od poplava najavljuju postavljanje džakova sa peskom i obezbeđivanje nasipa.

Poplave zadale probleme poljoprivrednicima

Na 20 kilometara dugom toku kroz opštinu Bogatić, Drina se izlila iz korita i u nebranjenom delu poplavila oko 2 700 hektara oranica.

Kod Pavlovića mosta u Badovincima, tok reke je proširen za oko 400 metara, a nizvodno kod Crne Bare i do osam kilometara, tako da je pričinjena ogromna materijalna šteta.

“Pošto je pšenica akrivna biljka, neće moći da diše i biće uništena. Tako i detelina, posebno njen koren. Doći će do kiselosti, tako da će štete sigurno biti”, kaže Dragan Jurišić, sekretar MZ Crna Bara.

Stočari su iz koliba na vreme evakuisali stoku, ali su pod vodom ostale jesenas zasejane njive i prilazni putevi:

“Stoku sam izvukao, ostala je pšenica i detelina. To je sad sve pod vodom. Juče sam bio, voda je po njivi polila, čamcem ideš”, objašnjava Slavko Koprić.

Nivo vode je tokom noći porastao za četrdeset santimetara.

Meštani u priobalnom pojasu Drine nadaju da će odbrambeni nasipi izdržati čak i ako nivo reke dostigne pet metara i izjednači se sa nasipom, što se desilo sedamdesetih godina.

“Nasip bi morao da izdrži dolazak još jedan metar Save i Drine tako da bi mogao da primi veću količinu vode jedan duži perod sigurno”, kaže Miroljub Stanić, načelnik Štaba civilne zaštite.

Opštinski štab civilne zaštite danonoćno prati situaciju u ugroženim područjima Badovinaca, Salaša Crnobarskog i Crne Bare.

U pripravnosti su i sve neophodne službe koje će reagovati ukoliko naselja na desnoj obali Drine budu ugrožena od poplave.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: