EU: Ukrajini dati pravo na članstvo |
| 25. avgust 2008. | 03:32 -> 07:23
| Izvor: Beta
|
Brisel --
EU je saopštila da bi 27-člani blok trebalo, posle invazije ruskih trupa na Gruziju, da se posebno obaveže prema Ukrajini.
"Trebalo bi da prizna njeno pravo na buduće članstvo u EU, donese sporazum za liberalniji vizni režim, ponudi solidarnost u očuvanju teritorijalnog integriteta Ukrajine i načini korake koji će toj zemlji omogućiti integraciju u evropsko energetsko tržište", piše u saopštenju Evropskog saveta za spoljne odnose.
U saopštenju se navodi i da EU treba da odgovori na rusku vojnu invaziju od 8. avgusta "jače se boreći za demokratiju, napredak i bezbednost u širem regionu", ali da "sačuva na stolu stroge mere prema Moskvi ukoliko se Rusija bude odupirala".
Odnosi sa Ukrajinom, sa kojom bi EU trebalo da održi zajednički samit 9. septembra, trebalo bi da budu odskočna daska te strategije.
Ukrajina, kao i Gruzija, bivša je sovjetska republika sa najbrojnijom ruskom manjinom, čiji lideri su "naljutili" Moskvu zbog težnje za uspostavljanje bliskijih odnosa sa Zapadom, uključujući i želju da uđu u NATO.
ECFR je, takođe, saopštio da bi EU trebalo da ojača svoja obećanja za članstvo u Uniji za Moldaviju, koja se graniči sa Ukrajinom.
|
| |
|
 |
25. avgust 2008. | 20:06
Parlament Zimbabvea izabrao je poslanika glavne opozicione partije za predsednika, nanoseći udarac režimu predsednika Roberta Mugabea.
|
 |
25. avgust 2008. | 20:02
Sjedinjene Američke Države su saopštile da ne postoji konačni sporazum o povlačenju vojske iz Iraka.
|
 |
25. avgust 2008. | 19:18
Avganistanski predsednik Hamid Karzai smenio je dva visoka oficira povezana sa napadom u petak, kada je poginulo 89 civila.
|
 |
25. avgust 2008. | 17:13
Zemljotres jačine 6,4 stepena po Rihteru pogodio je Tibet, ali nema podataka o žrtvama, saopštila je Indijska meteorološka služba.
|
 |
25. avgust 2008. | 17:11
27 osoba poginulo je u napadu sudanskih snaga na izbeglički logor Kalma u Južnom Darfuru, saopšteno je danas.
|
 |
25. avgust 2008. | 16:00
Oba doma parlamenta Rusije pozvala su ruskog predsednika da prizna nezavisnost Južne Osetije i Abhazije.
|
 |
25. avgust 2008. | 15:53
Francuska je pozvala da se 1. septembra održi sastanak evropskih lidera o krizi u Gruziji i odnosima Evropske unije i Rusije.
|
 |
25. avgust 2008. | 15:38
Ruski predsednik Dmitrij Medvedev pozvao je zemlje NATO-a da ne dopuste dalje pogoršanje odnosa sa Rusijom.
|
 |
25. avgust 2008. | 15:23
U avionskoj nesreći u nedelju u Kirgistanu poginulo je 68 ljudi, a povređene su 22 osobe, prenose mediji u Moskvi.
|
 |
25. avgust 2008. | 13:50
Sud u Finskoj osudio je na deset godina zatvora Finca koji je namerno virusom HIV-a zarazio pet žena i imao nezaštićene seksualne odnose sa još 15.
|