"SAD žele dobre odnose sa Srbijom"

U rešavanju statusa Kosova treba krenuti napred u skladu sa planom Martija Ahtisarija, izjavio portparol Stejt departmenta.

Izvor: FoNet

Subota, 29.12.2007.

13:40

Default images

Portparol Stejt departmenta Tom Kejsi je rekao da će Srbija, kao i drugi, morati da se suoči sa izborom u vezi sa takvim razvojem događaja. Na pitanje novinara o stavu SAD prema rezoluciji Skupštine Srbije, koja bi mogla da znači i prekid odnosa sa državama koje budu priznale unilateralno proglašenu nezavisnost Kosova, Kejsi je rekao da Vašington želi dobre i čvrste veze sa Srbijom.

On je rekao da Amerika želi da Srbija ostvari svoje ciljeve vezano za evroatlantske integracije, ali da takva vrsta aktivnosti iz Beograda ne doprinosi tom cilju.

"Svi se slažemo da je vreme da se uspostavi konačan dogovor za status Kosova. Trojka je učestvovala u seriji pregovora u pokušaju da pomogne u približavanju stavova obe strane. Kao što znate, pregovori nisu doveli ni do kakvog dogovora među njima", rekao je Kejsi.

"Na osnovu toga, mi i većina drugih u međunarodnoj zajednici verujemo da moramo da krenemo napred ka ostvarivanju Ahtisarijevog plana. To je pravac kojim nameravamo da idemo", rekao je Kejsi.

"Izvesno zahlađenje odnosa"

Ambasador Srbije u SAD Ivan Vujačić je za Glas Amerike priznao da oprečni stavovi dve zemlje o statusu Kosova mogu dovesti do izvesnog zahlađenja bilateralnih odnosa.

"Nije nikakva tajna, pogled na Kosovo se bitno razlikuje između onoga kako Srbija vidi taj status i kako to vide Sjedinjene Američke Države. Videćemo kako će se to odraziti na naše odnose", rekao je Vujačić.

Pošto je podsetio da je u Skupštini Srbije usvojena nova rezolucija, kojom se predviđaju neke mere protiv država koje budu priznale Kosovo, on je rekao da "očekuje da će biti izvesnog zahlađenja upravo iz tog razloga".

Dimitrijević: Podela Kosova je moguća

Direktor Beogradskog centra za ljudska prava Vojin Dimitrijević je izjavio da bi misija Evropske unije na Kosovu bila u interesu Srbije.

On je tu ocenu, u intervjuu koji objavljuje Blic, zasnovao na uverenju da bi eevropske zemlje, za razliku od SAD, mogle imati više sluha za potrebu očuvanja teritorijalnog integriteta.

Na pitanje koliko Rusija može da pomogne, Dimitrijević je odgovorio kontrapitanjem "da li Rusija ima neki svoj interes na Kosovu?"

"Rusija koristi priliku da se afirmiše kao zemlja bez koje se ne može i zato želi da sve ostane u Savetu bezbednosti gde ima veto, a njen sukob sa SAD mi doživljavamo kao borbu za očuvanje naše suverenosti na Kosovu", rekao je on.

Direktor centra za ljudska prava, inače, nije isključio mogućnost da dođe do podele Kosova.

"Verujem da će princip fakticiteta pobediti i da će doći do podele. Teško je zamisliti nezavisno Kosovo koje bi moglo da uspostavi vlst nad severnom Kosovskom Mitrovicom", objasnio je Dimitrijević.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

23 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

18 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: