Dulić pokreće lustraciju

Oliver Dulić pokrenuće primenu zakona o lustraciji, koji država ne primenjuje već četiri godine.

Izvor: B92

Četvrtak, 31.05.2007.

16:15

Default images

Predsednik Skupštine Srbije predložiće kandidate za članove lustracione komisije, kako bi zakon o lustraciji konačno mogao početi i da se sprovodi. Pitanje lustracije aktuelizovano je na insistiranje LDP-a, a vrhunac je doživelo na jučerašnjoj sednici Skupštine, kada je nekadašnji član JUL-a Zoran Balinovac, u Skupštini kao Vladin izaslanik, pokušao da predstavi izmene zakona o vladi i o državnoj upravi.

Zakon o lustraciji u Srbiji usvojen je još 2003, ali nikada nije primenjen. Naime, posle parlamentarnih izbora 2003. komisija koja bi trebalo da sprovodi zakon ostala je bez dva člana iz redova poslanika.

Prethodni saziv Skupštine nove članove nikada nije predložio niti izabrao. Osim toga, Komisiji za lustraciju nikada nisu obezbeđena ni sredstva iz budžeta ni prostor za rad.

Novi predsednik Skupštine, Oliver Dulić, kaže da će on sve svoje zakonske obaveze ispuniti. “Obaveza predsednika Skupštine, po zakonu o lustraciji, koji je važeći i postojeći i koji ja apsolutno moram da primenim, kao i sve druge zakone ove zemlje, jeste da da svoje predloge za Komisiju o lustraciji”, kaže on.

"Što se tiče oživljavanja samog procesa lustracije, prema postojećem zakonu, treba svoje učešće da daju i mnogi drugi akteri na političkoj sceni”, kaže on.

“U Komisiju o lustraciji ulaze i tužioci i sudije, ulaze i predstavnici pravne struke. Ja ću svoj deo obaveza koji imam po zakonu o lustraciji ispuniti”, rekao je predsednik Skupštine.

Osnovni cilj Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava, kako se zapravo zove zakon o lustraciji, bio je da neko vreme na javnim funkcijama ne mogu da budu oni koji su kršili ljudska prava, ali kao razlog što to nije sprovedeno uglavnom se vidi nedostatak političke volje.

Slučaj Zorana Balinovca, direktora Sekretarijata za zakonodavstvo, vratio je lustraciju u prvi plan.

Njegovu političku biografiju obeležilo je članstvo u JUL-u do 2000, bio je pomoćnik ministra pravde i jedan od tvoraca čuvenog Zakona o terorizmu, prema kom se organizacija Otpor tretirala kao teroristička.

Poznat je i kao čovek zadužen za sprovođenje zloglasnog Zakona o informisanju. U javnosti se govori da je upravo on odlučivao koji mediji će i koliko biti kažnjeni.

Stručnjaci, međutim upozoravaju i da je zakon o lustraciji teško primenjiv, ukoliko se ne donese niz drugih zakona, a posebno zakon o otvaranju tajnih dosijea.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

12 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: