SINOHARA: VISE OD 241.000 RASELJENIH LICA SA KOSOVA

Izvor: B92

Četvrtak, 22.06.2000.

17:27

Default images
Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice je, zajedno sa OEBS-om, izradio peti po redu izvestaj o polozaju manjina na Kosovu. Govoreci o njemu u cetvrtak, na redovnoj konferenciji za novinare beogradske kancelarije UNCHR u Medija centru, portparol UNHCR Maki Sinohara je ukazala na visok stepen kriminala u pokrajini. »Narocito je veliki brojh incidenata u kojima su zrtve Srbi«, istakla je Sinohara i potom nastavila: »Pocetkom meseca provela sam nekoliko dana na Kosovu i primetila znacajno poboljsanje, kada je u pitanju rekonstrukcija i ostale aktivnosti koje se tamo odvijaju. Na zalost, mogucnosti zaposljavanja i kapacitet infrastrukture su veoma ograniceni. Uz to, postoji i veliki bezbedonosni problem za nealbansko stanovnistvo. Situacija je i dalje nesigurna, pogotovo za manjinsko stanovnistvo u nekim zajednicama. A postoje i mesta gde su Srbi u vecini, ili drugo nealbansko stanovnistvo, a to su Kosovska Mitrovica i Strpce«. Prema podacima kojima raspolaze UNHCR, na teritoriji SRJ boravi preko 210.000 raseljenih lica, od cega ih je u Srbiji registrovano 180.000, a u Crnoj Gori 31.000. Najvise medju njima, oko 80 procenata, je Srba i Crnogoraca, i to uglavnom iz Pristine, Peci, Prizrena, Gnjlana, Urosevca i Kosova Polja. UNHCR osudjuje nasilje na Kosovu i smatra da jos nije trenutak za masovniji povratak raseljenog stanovnistva, istakla je Maki Sinohara.

UNHCR je, zajedno sa Visokim komesarijatom za izbeglice u SRJ i Vladom Hrvatske, pokrenuo kampanju za povratak izbeglica u Hrvatsku. To je, kako je na konferenciji za novinare beogradske kancelarije UNHCR u Meija centru, istakla Maki Sinohara, direktan rezultat demokratskih promena u Hrvatskoj. Od 1. juna, UNHCR je primio 24.000 molbi za povratak, a do sada se posredstvom UNHCR-a u Hrvatsku vratilo 2.200 lica. Novina je da, ukoliko je imovina prognanih ostecena ili zauzeta, izbeglice mogu da se vrate u privremeni smestaj koji obezbedjuje hrvatska vlada, a vecina takvih privremenih prihvatnih centara nalazi se u okolini Siska. Po povratku i prijavi kod hrvatskih vlasti, svaki clan porodice ce sest meseci dobijati novcanu pomoc.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: