Vojin Dimitrijevic: Posebno tragicna situacija interno raseljenih lica sa Kosova

Izvor: B92

Petak, 07.04.2000.

20:31

Default images
Direktor Beogradskog centra za ljudska prava, Vojin Dimitrijevic izjavio je da je stanje ljudskih prava u Jugoslaviji veoma je lose i da se stalno pogorsava. Uporedjujuci stanje ljudskih prava pre, za vreme i posle intervencije NATO-a proslog proleca, Dimitrijevic je rekao da je pre intervencije najizrazenija bila diskriminacija kosovskih Albanaca, nad kojima se, kako je ocenio, stalno pojacavala policijska represija.”Od pocetka intervencije NATO-a represija je usmerena na samu Srbiju, odnosno izrazena je diskriminacija politickih neistomisljenika ljudi na vlasti, a posle stavljanja Kosova pod medjunarodni protektorat, dolazi do masovnog raseljavanja nealbanskog stanovnistva”, izjavio je direktor centra za ljudska prava, Vojin Dimitrijevic, i o trenutnoj situaciji rekao:

"Posebno je tragicna situacija interno raseljenih lica sa Kosova, oni su drzavljani Jugoslavije, oni nisu stranci, ne spadaju po mandat Visokog komesarijata za izbeglice, a nasa drzava ih ne tretira kao izbeglice jer su njeni drzavljani i oni dozivljavaju uzasnu sudbinu potpune nebrige. Ne samo da su suvisni za drzavu nego se dovode u sukob sa lokalnim stanovnistvom".

Vojin Dimitrijevic je podsetio i na deo izvestaja koji se odnosi na ljudska prava u pravnim propisima Jugoslavije, ocenjujuci da su mnogi zakoni u suprotnosti sa Ustavom i da se krsenje ljudskih prava sada proklamuje nekim zakonima. Dimitrijevic je rekao i da veliki broj zakona nije uskladjen sa saveznim ustavom, a kao najbolji primer za to naveo je Zakon o krivicnom postupku. On je istakao da je Ustav Srbije, po pitanju ljudskih prava gori od saveznog, sto je posebno doslo do izrazaja za vreme ratnog stanja, navodeci da republicki ustav daje ovlascenja predsedniku Srbije da ukine gradjanima sva prava. O odgovornosti za lose stanje ljudskih prava u Jugoslaviji, Vojin Dimitrijevic kaze:

"Naravno da je osnovna odgovornost na ovoj drzavi kojoj nije mnogo stalo do ljudskih prava, ali isto tako doprinos zemalja medjunarodne zajednice koje na Balkanu ne postupaju u interesu demokratije i ljudskih prava, nego se uvek povode za nekakvom nacijom koju favorizuju, i uopste ovaj izvestaj ne izlaze na optimizam".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

19 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: