Kako do mira na jugu Srbije?

Poznavaoci bezbednosnih prilika u Kopnenoj zoni bezbednosti smatraju da jednostrano delovanje snaga Srbije ne može da spreči incidente.

Izvor: Tanjug

Četvrtak, 28.08.2014.

16:47

Default images

Kako je navedeno, za bezbednost je neophodna dobra volja međunarodnih vojnih i policijskih snaga na Kosovu, kao i kosovske policije.

Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun predlaže dva pravca delovanja, pacifikaciju albanskog stanovništva na Kosovu i jačanje kontrole administrativne linije sa kosovske strane.

Drecun je reagujući na sinoćni napad na pripadnike Žandarmerije u opštini Kuršumlija, rekao da, prema nekim procenama, na Kosovu i Metohiji, prevashodno kod Albanaca, postoji oko pola miliona neprijavljenih komada vatrenog oružja.

"Tu naravno nema saradnje od strane vlasti u Prištini i ako se to oružje ne oduzme nikada nećemo imati prihvatljivo bezbednu situaciju na KiM. Neophodno je, takođe, da Euleks i Kfor pojačaju nadgledanje na administativnoj liniji, ali i da se pojača obaveštajno delovanje, jer tu nešto nije u redu i to je izgleda jedan od glavnih kanala za delovanje organizovanog kriminala a ne samo za krađu drveta", upozorio je Drecun.

On je podsetio da Srbija i Euleks imaju potpisan protokol o policijskoj saradnji, ali da godinama unazad na administrativnoj liniji nema dovoljno pripadnika Euleksa niti Kfora.

Srbija bi, prema njegovim rečima, trebalo da političkim i diplomatskim aktivnostima vrši pritisak na međunarodne institucije na KiM i administraciju u Prištinu kako bi se ovakvi problemi predupredili, a situacija u Kopnenoj zoni bezbednosti mogla bi da bude i jedna od tema u nastavku briselskog procesa.

"Ako ne postoji sa druge strane neko ko sprečava naoružane grupe da prave incidente i ubijaju ljude, onda će uvek pripadnici naših snaga i stanovništvo sa naše strane biti ugroženo. Dakle mora da postoji koordinacija u zaštiti tog pojasa i to ne možemo da uradimo bez aktivnog međunarodnog prisustva i kosovske policija, i tu je zapravo rak rana", rekao je Drecun.

Politički analitičar Dušan Janjić smatra da je potrebno osmisliti zajednički projekat kontrole Kopnene zone bezbednosti, što bi, kako navodi, bila preventivna mera i manifestacija saradnje Žnadarmerije, KPS, KFOR i srpske vojske.

Janjić je rekao da bi, u momentu kad se govori o pojačanom prisustvu islamskog radikalizma, ta saradnja doprinela bezbednosti i pomogla kosovskoj strani i međunarodnoj zajednici pri uvođenju vladavine prava na Kosovu i Metohiji.

Navodeći da je krađa šuma na Balkanu, a pogovoto na Kosovu "tradicionalan biznis", Janjić je ukazao da "ovakav oblik organizovanog rada sa naoružanim ljudima i mašinerijom šalje poruku da instituciuje ne funkcinišu".

"Institucije na Kosovu ne postoje i to je prva poruka koja treba da bude ozbiljno shvaćena, pre svega u Prištini i međunarodnoj zajednici", rekao je Janjić.

Ocenjujući da je kuršumlijska opština već tradicionalno mesto sa kojeg se Albanci nelegalno snadbevaju sirovinama, Janjić je istakao da se može pretpostaviti i da je opravdana sumnja da se Kopnena zona bezbednosti može zloupotrebiti i za nešto drugo - na primer skladišta oružja ili baze.

Hronologija incidenata na administrativnoj granici

Incident u kome je od posledica ranjavanja preminuo pripadnik Žandarmerije Stevan Sinđelić samo je jedan u nizu koji gotovo redovno izazivaju Albanci šumokradice u zoni Kopnene bezbednosti.

Šumokradice iz podujevske opštine pucali su 17. aprila ove godine u ataru kuršumlijskog sela Vukojevca na pripadnike policije. U incidentu niko nije povređen, a o napadu su obaveštene mirovne snage na Kosovu i Metohiji.

U ataru kuršumlijskog sela Trpeze, 3. oktobra 2013. godine pripadnici policije uhapsili su Albanca koji je nelegalno sekao šumu. Prilikom hapšenja, policija je zaplenila traktor i testeru sa pratećim šumskim alatom.

Nedelju dana ranije, takođe u ataru Trpeze uhapšena su trojica Albanaca u nelegalnoj seči šume.

Više kradljivaca drva su 8. jula 2013. godine u ataru sela Borovac pucali na pripadnike Žandarmerije. Kosovska policija navela je o tom događaju da je pucano na ljude koji su otišli da seku drva "sa srpske strane", kao i da je "povređeno šest osoba kojima je prižena medicinska pomoć u Prištini".

Policija u Prokuplju uhapsila 29. maja iste godine F.P. (25) i R.P. (20) iz okoline Podujeva zbog bespravne seče i krađe šume na teritoriji Opštine Kuršumlija. Oni su uhapšeni kod sela Mačja Stena, u blizini administrativne linije prema Kosovu i Metohiji.

Nepoznati napadači 8. novembra 2012. godine u regionu Gnjilana pucali na šestoricu Srba koji su u sopstvenoj šumi sekli drva.

Lopovi koji su krali drva iz šume u reonu administrativne linije s Kosovom, kod mesta Mačija stena u ataru sela Merdare, opština Kuršumlija, pucali su rafalima na patrolu Žandarmerije. To se dogodilo 29. avgusta 2012. godine, a povređenih nije bilo. Oni su, kako je tada saopšteno, do dolaska Žandarmerije bespravno posekli 200 stabala.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

17 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: