"Vukovar nikada neće biti Вуковар"

Nekoliko stotina građana okupilo se u Vukovaru na protestu zbog namere da u tom gradu bude službeno uvedena upotreba srpskog jezika i ćirličnog pisma.

Izvor: Beta

Subota, 19.01.2013.

16:47

Default images

Skup su obezbeđivale jake snage policije.

Protest je organizovalo Udruženje ratnika hrvatskog odbrambenog rata, čiji su predstavnici od Vlade tražili da odloži primenu dvojezičnosti, a od Sabora moratorijum od 20 godina na primenu dvojezičnosti u Vukovaru, preneli su lokalni mediji.

Predsednik Udruženja Petar Janjić rekao je da bi uvođenje ćirlice značilo "izdaju i poniženja" svih vukovarskih Hrvata i žrtava rata u Hrvatskoj, te da treba reći "ne uvođenju ćirlice". On je danas istakao kako u Vukovaru ne živi više od 33 odsto Srba što je osnovni uslov za uvođenje dvojezičnosti, a što je proizašlo iz poslednjeg popisa stanovništva.

"U Vukovaru danas prebivalište ima 20.145 Hrvata i 6.109 Srba, što je oko 22 posto. Ja ne znam odakle su izvukli podatak da u Vukovaru živi 34,87 posto Srba, ali taman da ovde živi i 50 i 100 odsto Srba ovde se ne može uvesti ćirilica. Naš grad su poništili, ljude poubijali, a da ni dan-danas nisu dobili zakonom zaslužene presude i još se besramno pozivaju na zakone i poštovanje prava nacionalnih manjina i demokratije. Do današnjeg dana nema odgovora na krivične prijave za počinjene zločine nad Hrvatima u Vukovaru protiv Srbije i pojedinaca," kazao je Janjić, prenosi Jutarnji.hr.

"Za ovo što se sada događa veliku odgovornost ima i Gradsko veće Vukovara iz 2009. Godine kada je koalicija HDZ-SDSS-HSP izglasala statut Grada kojim se uređuje ravnopravna upotreba službenog jezika i ćiriličnog pisma. Nikako se ne sme dopustiti uvođenje ćirilce u Vukovar, jer je ona u Hrvatskoj počinila ekocid, kulturocid i genocid", rekao je Janjić, najavivši kako će od Vlade tražiti hitnu odluku o odgađanju upotrebe ćiriličnog pisma u Vukovaru, od Hrvatskog Sabora da izglasa moratorij od najmanje 20 godina na uvođenje ćirilice u Vukovaru, a od MUP-a i Državne uprave hitnu proveru i utvrđivanje tačnog broja žitelja srpske nacionalnosti koji imaju prebivalište na prostoru Vukovara, a da ga i trajno koriste.

Istakao je i da očekuje odgovor za 15 dana, a u suprotnom najavljuje osnivanje „Nacionalnog obrambenog pokreta“ usmerenog na rušenje vlasti svim demokratskim sredstvima.

Janjić je istaknuo kako su se protestu odazvali branitelji iz 23 hrvatska grada. Neki od njih kratko su se i obratili okupljenima, a jedan od njih Željko Krekić rekao je da se u Vukovar ne može uvesti ćirilica.

"Može indijski, može kineski, može japanski, ali ovo ne može", rekao je on, prenosi Jutarnji.hr.

Za 2. februar najavljen je još jedan protest na istu temu koji organizuje nedavno osnovani Stožer za obranu hrvatskog Vukovara, piše Jutarnji. Janjić je pozdravio osnivanje tog Stožera i najavio podršku njihovom skupu, iako su iz Stožera, komentarišući protest koji je organizovalo Janjićevo udruženje, kazali kako oni koji ga organizuju „to rade zbog lične promocije i soliranjem nanose štetu Vukovaru“ , pa su stoga osudili protest u organizaciji URHOR-a i ogradili se od njega.

Na skupu se, kako navode mediji, čulo i više uvredljivih reči, a poručeno je i da se u Vukovaru može pisati "i japanskim i kineskim, ali ne i ćirlicom". Onima koji žele da koriste to pismo poručeno je da idu u Srbiju.

"U Vukovaru je izvršen ekocid, kulturocid i genocid. Zato recimo ćirilici ne u Vukovaru", rekao je Janjić, koji je osudio i prošlonedeljnu posetu premijera Zorana Milanovića Beogradu.

Inače, desničarska Hrvatska stranka prava Ante Starčević počela je danas u Zagrebu prikupljanje popisa za desetogodišnji moratorijum na uvođenje srpskog jezika i ćirličnog pisma u Vukovaru. Sličnu akciju ta stranka ranije je počela i u Vukovaru.

Prema Ustavnom zakonu o zaštiti prava nacionalnih zajednica i manjina svaka nacionalna manjina koja čine više od trećine stanovništva neke lokalne samouprave ima pravo da na njenom pismu i jeziku budu postavljeni javni natpisi i oznake.

Prema najnovijem popisu stanovništva, u Hrvatskoj ima oko 20 opština i gradova u kojima pripadnici srpske manjine čine više od trećine stanovništva, ali se najveći otpor prema ćirlici iskazuje u Vukovaru i to od desničarskih stranaka i veteranskih udruženja.

Iz Vlade Hrvatske, koju predvodi Socijademokratska partija, više puta su poručili da će ploče s dvojezičnim natpisima biti postavljene gde god za to ima uslova, pa tako i u Vukovaru.

"Država ima svoje institucije, zakone i one koji su odgovorni da se ti zakoni sprovode", rekao je nedavno u Vukovaru ministar uprave Arsen Bauk.

Predstavnici Srba u Hrvatskoj takođe su više puta istakli da nema razloga za odlaganje uvođenja dvojezičnosti u Vukovaru.

Gradonačelnik Vukovara Željko Sabo pozvao je ranije građane na dostojanstvo i mir i poručio da će se u Vukovaru zakon provoditi. On je, međutim, najavio da će tražiti da neke ustanove i institucije na području Vukovara budu izuzete od dvojezičnosti poput Spomen doma i spomen područja Ovčara i Memorijalnog groblja žrtava iz rata.

Dosad se dvojezičnost u Hrvatskoj poštovala uglavnom u Istri, pa čak i tamo gde Italijani ne čine više od trećine stanovništva.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

207 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

19 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: