CG: Bez dogovora o budućoj vlasti

Manjinske stranke u Crnoj Gori, od kojih zavisi formiranje buduće vlasti, još nisu odlučile kome će se prikloniti.

Izvor: Tanjug

Subota, 27.10.2012.

20:16

Default images

Ni DPS i SDP nisu odlučili koja će se od te dve partije odreći dela vlasti kako bi se udovoljilo zahtevima manjinskih stranaka čiji su apetiti porasli u odnosu na prethodne izbore.

Iako se svakog dana očekuje postizanje dogovora koalicije okupljene oko DPS-a sa Bošnjačkom strankom, Hrvatskom građanskom inicijativom, Forcom i Albanskom koalicijom o učešću i podeli vlasti, sudeći prema neformalnim reakcijama, ovoga puta ni DPS ni SDP nisu spremni da se odreknu dela vlasti u njihovu korist.

Prema koalicionom sporazumu DPS-a i SDP-a, odnos učešća ove dve stranke u vlasti je 80 prema 20 odsto. Od njih, međutim, nije bilo moguće dobiti odgovor na čiju "štetu" će biti uračunate pozicije manjinskih partija.

Podgorički list "Vijesti" piše da su apetiti manjinskih partija ovog puta porasli i podseća da je predsednik Bošnjačke stranke Rafet Husović već najavio da je ta stranka zainteresovana za mesto potpredsednika prlamenta.

"SDP je potpisao sporazum sa DPS-om. O tome se sada ne može govoriti, jer sve zavisi od toga šta će tražiti novi partneri u vlasti, zatim od novog mandatara i koncepta vlade, odnosno da li će ona imate više ili manje resora u odnosu na prethodnu", kazao je neimenovani sagovornik tog lista iz SDP-a.

Mirko Stanić iz SDP kratko je saopštio da će pregovori o sastavu nove Vlade Crne Gore u narednom mandatu početi onda kada bude određen mandatar za njen sastav.

Sagovornik "Vijesti" iz najjače parlamentarne stranke, pak, kaže da bi bilo potpuno logično i prirodno da oba koaliciona partnera naprave ustupak i od svog udela u vlasti manjinskim partijama daju određene pozicije.

Podsećajući da je sada drugačija situacija u odnosu na parlamentarne izbore iz 2009. godine, sagovornik lista iz DPS-a navodi da je pre nepune četiri godine ta partija pravila predizbornu koaliciju sa Bošnjačkom strankom, kojoj je od svojih 80 odsto učešća u vlasti ustupljeno pet odsto "na štetu DPS-a".

"Logično bi bilo tako, a ne samo mi da pravimo ustupak ili samo oni (SDP). Podrška treba i njima i nama. Godine 2009. smo imali koalicioni sporazum prema kome je razmer snaga bio 80 naspram 20 u korist DPS-a. Dakle, nama je pripadalo 65 mesta u parlamentu, a SDP-u 16. Mi smo dali tri mandata BS, jedan za HGI i pravili sporazum o učešću BS. Sada je situacija drugačija", podseća sagovornik "Vijesti".

Ovog puta, dodao je on, DPS pravi postizbornu koaliciju sa BS, HGI i Albanskom koalicijom.

"Nedostaje nam matematička većina, a ako i nama i SDP-u nedostaje određen broj podrške da bi formirali većinu, onda bi bilo logično da taj deo vlasti koji treba da pripadne manjinama, odnosno BS, HGI i Albanskoj koaliciji, trpi cela koalicija, a ne samo DPS", istakao je sagovornik "Vijesti" iz DPS-a.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

18 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: