Presuda za paljenje Ambasade SAD

Presuda Milanu Živanoviću, optuženom za paljenje Ambasade SAD u Beogradu, biće izrečena danas pred Višim sudom u Beogradu.

Izvor: B92

Četvrtak, 20.09.2012.

00:35

Default images

Optužnica protiv Živanovića podignuta je 13. aprila 2009. godine, a suđenje je počelo 4. novembra te godine.

U februaru 2011. suđenje je počelo ispočetka zbog promene sudije. Živanović, student ekonomije, optužen je za učešće u paljenju zgrade ambasade 21. februara 2008. godine, kada je u požaru poginuo Zoran Vujović iz Novog Sada, kao i za krađu jakne i rukavica službenika ambasade.

Živanović se tereti i da je sa zgrade ambasade skinuo američku zastavu i istakao srpsku.

On je negirao krivicu i naveo da nije izazvao požar niti je kod sebe imao zapaljiva sredstva kada je upao u ambasadu i dodao da je tada bio pod dejstvom alkohola.

Inicijativa mladih za ljudska prava saopštila je da suđenje traje gotovo tri godine, što nije u skladu sa standardima pravičnog suđenja.

"Ovo je još jedan od primera predugačkih sudskih procesa, kao što su i suđenja za paljenje Bajrakli džamije i brojne slučajeve nasilja, diskriminacije i govora mržnje", navodi se u saopštenju Inicijative.

Tužilaštvo je 10. jula podiglo optužnicu za paljenje Ambasade SAD i protiv Dejana Vučkovića, Đorđa Tomina, Nikole Kosanovića, Dušana
Sedlara, Aleksandra Ercega, Filipa Backovića, Dragana Marinkova, Mladena Nebrigića, Marka Novitovića, Draženka Nikolića, Milana Dubočanina i Milana Tomasa.


Direktor beogradskog Centra za ljudska prava Vojin Dimitrijević za Radio B92 kaže da je paljenje američke i vandalizam nad ostalim ambasadama Srbiju skupo koštalo, a posledice u međunarodnim odnosima se osećaju i danas. Kako objašnjava, jednoj državi koja drži do sebe ne sme da se desi da ne može da zaštiti ambasade i konzularna predstavništva drugih zemalja, jer je to njena dužnost.

"Najnepravednije je da se sudi nekom mladom čoveku koji je bio zahvaćen tom atmosferom, a da se ne ispita odgovornost onoga ko je trebalo da spreči takve incidente. Bez obzira čija je to odgovornost, šteta je na Srbiji. Ono što smo do sada platili ne zna se dovoljno, ali ako uporedite koliko smo platili za slučaj Miladina Kovačevića, kome je neki naš konzul dao vizu da pobegne iz Amerike zbog jedne tuče, onda možete da pretpostavite koliko je koštalo paljenje ambasade", ocenjuje Dimitrijević.

Podsetimo, 21. februara 2008. ispred Doma Narodne skupštine je održan miting "Kosovo je Srbija", a nakon njega i moleban za Kosovo ispred Hrama Svetog Save i u hramu. Nakon skupa došlo je do nereda u Beogradu.

Ruinirane su zgrade diplomatskih predstavništava, ekspoziture stranih banaka, prodavnica, objekata Mekdonaldsa, polomljeni izlozi, semafori, žardinjere i opljačkane trgovine. Te noći su privedene 192 osobe. Bilo je i više povređenih, a Zoran Vujović je izgubio život.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

85 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

18 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: