TEMA B92: NORMALIZACIJA U SNABDEVANJU LEKOVIMA

Izvor: B92

Četvrtak, 09.08.2001.

18:38

Default images
Od sledece nedelje i nakon potpisivanja ugovora Ministarstva zdravlja i republickog zavoda za zdravstveno osiguranje sa proizvodjacima lekova trebalo bi da usledi normalizacija snabdevanja lekova, najavio je u izjavi za B92 Predrag Obradovic pomocnik ministra za zdravstvo.

“Isporuka bi mogla da krene relativno brzo, jer, da podsetim, mismo dali prethodne planove za 4 meseca i proizvodjaci su spremili jul i avgust vec. Nekih korekcija tih planova ce biti, i ako se ugovori potpisu pocetkom one tamo nedelje, vec bi jedna kolicina lekova mogla da se nadje na terenu, jer i do sada su efikasno isporucivali lekove i efikasno su veledogeije lekove distribuirale po zdravstvenim ustanovama”, rekao je Obradovic za B92.

Spor koji je poslednjih meseci trajao izmedju Ministarstva, zavoda i proizvodjaca i koji je vec poprimao razmere ozbiljnog stranackog sukoba DSSa i DSa, cini se da ce biti resen vec pocetkom sledece nedelje. Kako se navodi u juce donesenim zakljuccima republicke Vlade, bice potpisani ugovori izmedju pomenutih drzavnih institucija i fabrika lekova. Zoran Vesic, savetnik direktora republickog zavoda za zadravstveno osiguranje naglasava da “zavod vise nece biti kupac lekova na sta nema ni zakonsko pravo vec samo garant da ce lekovi biti isporuceni i placeni”. Drugim recima zavod vise ne moze da placa lekove za koje nema potvrdu da su dospeli do zdravstvenih ustanova.

“Zbog svega toga u prethodnom periodu, sada se u Zavodu nalazi negde preko milijardu i osamsto miliona dinara vrednosti nerazduzenih lekova. To su lekovi koji su placeni, ali za koje nema dokaza da su ikada isporuceni zdravstvenim ustanovama. I druga stvar je da je samo planiranje bilo jako lose. Nekih drugih lekova ima i previse za sadasnje potrebe na lageru, sto je zarobljen novac fonda”, rekao je Vesic, prenosi B92.

Zoran Vesic, za razliku od pomocnika ministra za zdravstvo Predraga Obradovica ocenjuje da proteklih meseci nije bilo nestasice lekova: “Onih lekova kojih nema, nije bilo ni ranije. Problem sa insulinima je postojao i u junu i u maju, i pre svega zbog loseg planiranja. Neko ko je bio zaduzen u Ministarstvu da to planira, nije dobro isplanirao. Realizovan je cak i neki tender za insuline, kupljeni su penovi, to je skuplji oblik insulina, dato mnogo vise novca, a nisu povecane kolicine koje je trebalo da isporuce domace fabrike, iako su one tada tog insulina imali. s druge strane, nekih lekova nema, zato sto, kada je Ministarstvo dogovorilo cenu sa proizvodjacima, nije stavilo na petnaestak preparata stavilo dovoljno visoku cenu da bi se proizvodjacima isplatilo da ih proizvodi. S druge strane je povecalo za nekih 500 posto , iako to povecanje nije bilo potrebno, ili su mogle cene da idu 5 ili 10 odsto gore i da se opet isplati njihova proizvodnja”, rekao je vesic za B92.

Jedan od zakljucaka kolegijuma Vlade koji su u sredu stigli u Ministarstvo zdravlja odnosi se i na stratergiju u snabdevanju lekovima, objasnjava pomocnik ministra Predrag Obradovic: “Na kolegijumu Vlade je zakljuceno da je ovog trenutka jedini racionalni koncept centralno snabdevanje. Na osnovu plana zdravstvene zastite Ministarstvo zdravlja sagledava potrebe zdravstvenihustanovca, odredjuje sta su prioriteti i jedan deo zahteva zdravstvenih ustanova se koriguje. Mi pravimo te planove koji su na nivou 800 dinara mesecno, pokusacemo da redukujemo te kolicine. Jedini metod za korekciju troskova je izmena liste neophodnih lekova, a to je u nadleznosti Fonda. Fond nije korektno uradio svoj deo posla, kolikoje meseci vec proslo a mi jos uvek nemamo listu sta pacijenti dobijaju besplatno, a sta placaju 50%, 20 odsto... To je metod kojim se utice na troskove za lekove”, rekao je Obradovic za B92.

U Zavodu za zdravstveno osiguranje najavljuju da ce polovinom septembra biti sacinjena nova tzv. pozitivna lista koja ce sadrzati manje lekova. Predstavnici fabrika lekova nisu bili raspolozeni da daju izjave, govoreci da su njihovi magacini puni i da samo cekaju potpisivanje ugovora. Zavod za zdravstveno osiguranje izmirio je vecinu svojih dugova proizvodjacima i kako se najavljuje iz ove institucije do kraja nedelje ce biti izmireni svi racuni. Savetnik direktora Zavoda, Zoran Vesic smatra, medjutim, da mora da se promeni strategija planiranja nabavke lekova. “Planovi ce morati da se rade konsultovanjem zdravstvenih ustanova, i da budu iskazani po zdravstvenim ustanovima, sto ce omoguciti da vi zaista znate koliko kojih lekova stize uzdravstvenu ustanovu, da li su stigli ili ne, a ne da vam proizvodjac ili veledrogerija prakticno propisuju koliko ce lekova dati kome. Druga stvar na kojoj insistiramo vise od 3 meseca je raspisivanje tendera. tako se razvija trzisna utakmica, cene lekova koje su u srbiji definisane odlukom Savezne vlade su najvise propisane cene lekova, sto znaci da mogu biti nize. Na taj nacin ce neki od proizvodjaca spustiti svoje cene svojih lekova, da bi bili konkurentni. Mi se cak zalazemo da to bude medjunarodni tender, da na njemu mogu da ucestvuju svi koji imaju registrovane lekove, i da se zatim izaberu ponude koje su zaista najpovoljnije”, rekao je Zoran Vesic za B92.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: