Građanima socijala važnija od EU

72 odsto građana smatra da bi Srbija trebalo da se priključi Evropskoj uniji, ali im to nije glavni prioritet, pokazuju ankete.

Izvor: Tanjug

Sreda, 20.06.2007.

15:38

Default images

14 odsto građana je protiv pristupanja "evropskoj familiji", a preostalih 14 odsto je uzdržano, izjavio je danas direktor agencije "Medijum Galup" Srbobran Branković. On kaže da je ipak, na listi od devet prioriteta, približavanje EU na - poslednjem mestu, iza penzija, zdravstvene zaštite, privrede, ali i Kosova.

Prema Brankovićevim rečima, na listi od devet prioriteta, koje su ispitanici ocenjivali na skali od jedan do pet, brže približavanje EU je na poslednjem mestu, sa ocenom 4,09.

Prioritet su penzije, socijalna i zdravstvena zaštita sa 4,68 odsto, zatim borba protiv kriminala (4,64), privredni oporavak (4,57), stabilan dinar bez inflacije i rasta cena (4,48), međunarodni položaj zemlje (4,31), povoljno rešenje za Kosovo (4,29), stabilnost u regionu (4,26) i politička stabilnost (4,14).

Predstavljajući najnovija istraživanja "Galupa", Branković je rekao da Srbija ima podršku pristupanju NATO-programu "Partnerstvo za mir" čak 57 odsto građana, dok se 26 odsto tome protivi, a 17 odsto ih je uzdržano.
Za graðane važnije plate i penzije od NATO-a i EU (arhiva, Beta)
Sa druge strane, integraciji Srbije u NATO protivi se više od polovine građana - 51 odsto smatra da Srbija ne bi trebalo da pristupi toj organizaciji, 31 odsto podržava ideju priključivanja NATO alijansi, dok je preostalih 18 odsto uzdržano, naveo je Branković.

Na konferenciji "Srbija na putu ka EU-aktivna uloga civilnog društva", on je rekao da su istraživanja "Galupa" pokazala da u Srbiji ima 39 odsto evrorealista, 23 odsto evroentuzijasta, 24 odsto evroskeptika, 12 odsto evrofobika, dok preostala dva procenta građana predstavljaju grupu koja nema o tome mišljenje.

Ulazak u EU najviše brine građane koji drže do važnosti suvereniteta zemlje i identiteta nacije.Četvrtina ih smatra da bi ulaskom u EU bio ugrožen identitet nacije, a 25 odsto misli da bi bio ugrožen identitet zemlje.

Ekonomski razvoj, ekonomska stabilnost zemlje i životni standard jesu oblasti za koje skoro polovina građana smatra da bi bile poboljšane prijemom Srbije u Uniju.

Upitani sa kojom bi zemljom ili grupom država Srbija u budućnosti trebalo da ima najčvršće odnose, 40 odsto ispitanika reklo je da bi to trebalo da bude EU, 29 odsto dalo je glas Rusiji, a devet odsto SAD-u.

Oko 11 odsto građana smatra da bi trebalo razvijati odnose sa susednim zemljama, sedam odsto ih je mišljenja da bi prijatelji trebalo da nam budu evropske zemlje koje su izvan EU. Četiri odsto smatra da bi to trebalo da budu Kina, Japan i Koreja.

Istraživanje "Medijum Galupa" sprovedeno u maju, obuhvatilo je 1.000 ispitanika starosti iznad 18 godina.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

12 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: