NACRT REZOLUCIJE PARLAMENTARNE SKUPSTINE SAVETA EVROPE

Izvor: B92

Nedelja, 21.01.2001.

15:33

Default images
U subotu su uz jednoglasnu odluku da se SR Jugoslaviji dodeli status specijalnog gosta u Parlamentarnoj skupstini Saveta Evrope (PACE), clanovi Odbora za politicka pitanja razmatrali i izvestaj svog izvestioca Kloda Freja i nacrt rezolucije koji ce, zajedno sa izvestajem, biti ponudjeni PACE na usvajanje. Clanovi Odbora su, takodje, usvojili i nacrt preporuka, koje bi, ako ih Skupstina usvoji, bili prosledjeni Komitetu ministara na operativno sprovodjenje.

Kako javlja dopisnik agencije SENSE, Branislav Milosevic, u 23 tacke nacrta rezolucije rezimira se politicki razvoj posle smene vlasti u SRJ i izrazavaju se neka opsta opredeljenja Parlamentarne skupstine prema tom razvoju. Medjutim, u poslednjoj, 23. tacki rezolucije, sasvim konkretno se nabraja pet grupa zadataka na cije se ispunjenje pozivaju jugoslovenske vlasti da bi SR Jugoslavija postala punopravni clan najstarije evropske politicke organizacije.

U grupi poslova i zadataka koji se odnose na demokratske reforme u zemlji, trazi se uspostavljanje demokratskog politickog sistema, revizija zakonodavstva, na nivou federacije i republika, ukidanje smrtne kazne u republickim zakonima, kao i revizija zakona o krivicnom postupku, reforma sudskog sistema, policije i sluzbi bezbednosti, ali i revizija sistema obrazovanja, zastita manjina i borba protiv korupcije.

U ovom odeljku se zahteva i podizanje optuznica za politicka ubistva, otmice, mucenja, protivzakonita hapsenja i nasilje prema politickim protivnicima.Trazi se, takodje,da se svi profesori i asistenti, sudije i novinari na RTS, otpusteni tokom vladavine Milosevicevog rezima, vrate na svoje poslove i da se uklone sve prepreke koje stoje na putu razvoju slobodnih medija.

U odeljku posvecenom saradnji sa Haskim tribunalom, zahteva se puna saradnja "u interesu pravde i zemlje", ali i sirenje informacija o Tribunalu po zemlji "u nameri da se stanovnistvo upozna sa podrucjem njegove jurisdikcije i nacinom rada". Ovaj deo rezolucije sadrzi i predlog da se stanovnistvo upozna sa zlocinima koje je Milosevicev rezim pocinio prema drugim narodima u regionu.U nacrtu rezolucije, ali i u izvestaju Kloda Freja, podrzava se osnivanje "Komisije za istinu" o ratnim zlocinima, ali se naglasava da ova komisija " ne moze zameniti, ni pod kojim uslovima, sam Tribunal".

U odeljku koji opisuje zadatke na Kosovu, navodi se obaveza oslobadjanja albanskih politickih zatvorenika i mirnog resenja situacije na jugu Srbije, u skladu sa Rezolucijom 1244 i Vojno-tehnickim sporazumom.Vlastima u SRJ se stavlja u zadatak i nastavak dijaloga o odnosima izmedju Srbije i Crne Gore i pronalazenje mirnog resenja, ali i saradnja sa susednim zemljama, clanicama bivse Jugosalvije, kao i regionalna saradnja, sve u cilju resavanja pitanja nasledja i brzeg povratka izbeglica i raseljenih lica. Od SRJ ce se, takodje traziti da definise i prizna granice prema Makedoniji i da zastiti kulturno nasledje susednih zemalja.

U nacrtu preporuka, koje bi, posle usvajanja u Parlamentarnoj skupstini, bile upucene Komitetu ministara, predlaze se koncipiranje i finansiranje programa saradnje Saveta Evrope sa vlastima u SRJ i pozivaju se zemlje clanice da pruze "masivnu i brzu" humanitarnu pomoc SRJ i da daju svoj doprinos "stabilizaciji situacije u zemlji, posebno na jugu Srbije". Komitetu ministara se, pored ostalog, predlaze i finansijska pomoc obnovi zgrade Skupstine Jugoslavije, koja bi bila "snazan simbol resenosti Saveta Evrope da ucestvuje, u svim podrucjima,u ponovnom radjanju demokratije u SR Jugoslaviji".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: