Sputnjik: Od vojske EU najviše štete će imati EU

Kakav interes imaju Portugalci u Češkoj ili Česi u Portugaliji, pita se češki potpukovnik u penziji Martin Koler, komentarišući stvaranje vojske EU.

Izvor: Sputnjik

Sreda, 15.11.2017.

09:12

Sputnjik: Od vojske EU najviše štete će imati EU
Getty images

EU je segmentirana po jezicima, nacijama i, najvažnije od svega, po interesima. U sadašnjoj situaciji, mora se imati u vidu da će se na tu evropsku vojsku ili vojni Šengen, svakako odraziti opšti negativni trend unutar sistema EU, navodi on za Sputnjik.

Više od 20 država EU 13. novembra je potpisalo Pakt o stvaranju odbrambenog saveza "Stalna strukturna saradnja u oblasti bezbednosti i odbrane" (PESKO). Kako je primetila Ursula fon der Lajen, šefica Ministarstva odbrane Nemačke, potpisivanje tog pakta jeste zapravo korak ka stvaranju evropske vojske.

Postavlja se pitanje da li taj korak ide u prilog svim članicama EU?

Češki vojni analitičar, potpukovnik u penziji Martin Koler za Sputnjik kaže da je ovde glavna teza to da evropska armija može odlično da funkcioniše u teoriji.

"Pa ipak, postavlja se pitanje da li je ta vojska zaista sposobna za neku konkretnu akciju. Dozvolite da oslikam to pitanjem: kakav interes imaju Portugalci u Češkoj Republici ili Česi u Portugaliji? EU je segmentirana po jezicima, nacijama i, najvažnije od svega, po interesima. U sadašnjoj situaciji mora se imati u vidu da će se na tu vojsku svakako odraziti opšti negativni trend unutar sistema EU, jer jedinstvenog evropskog patriotizma nema. Za šta će se, za koju ideju će se boriti ti vojnici?", pita se Koler i dodaje da će tu evropsku vojsku i tako činiti plaćeni, profesionalni vojnici koji će ratovati za novac, a ne da bi jednog dana njihovo ime stajalo na spomeniku.

On takođe konstatuje da je odluka češkog ministra odbrane Martina Stropnickog da polovinu čeških kopnenih snaga pripoji 10. Nemačkoj tenkovskoj diviziji bukvalno vodi ka negiranju Češke kao države i stvaranju vojnih snaga koje će biti korišćene kao represivni instrument protiv samih Čeha. To će biti glavni cilj novog sistema, jer iz vojno-strateške perspektive, kako tvrdi analitičar, evropska armija jednostavno nema budućnost.

Na konstataciju Sputnjika da NATO ne krije da je vojni Šengen potreban najpre za obuzdavanje Rusije, kao i da ruski šef diplomatije Sergej Lavrov smatra da Alijansa samo traži povod kako bi postavila još više svoje tehnike i ljudstva na granice sa Rusijom, Koler objašnjava:

"Naravno da je Lavrov u pravu, jer NATO u 70 odsto slučajeva funkcioniše u interesu SAD i odavno ne ispunjava svoje zadatke u smislu zaštite Evrope. Jer, kao prvo, glavni zadatak NATO je bila zaštita Evrope od Varšavskog pakta, koji odavno ne postoji. Kao drugo, potpuno je logično da će SAD, vođene svojom antiruskom politikom, kreirati strategiju tako da će najveću štetu u eventualnom sukobu doživeti Evropa", smatra Koler.

Češki analitičar se nada da će svi razgovori o vojnom sukobu Zapada sa Rusijom ostati mrtvo slovo na papiru, ali konstatuje da bi u slučaju mogućeg oružanog konflikta, SAD iskoristile priliku da zauzmu još čvršći stav prema državama Evrope.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

16 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Podeli: