Desetogodišnjica

Pre jedne decenije desili su se poznati oktobarski događaji, koji su dramatično obeležili noviju srpsku istoriju. Neverovatna hrabrost i spremnost da se ide do kraja, pa i po cenu ljudskih žrtava, bila je rezultat ogromnog nezadovoljstva vladavinom režima, koji će u srpskoj istoriji, između ostalog, biti upamćen i po gubljenju ratova i teritorija, totalnoj izolaciji zemlje, istorijski visokoj hiperinflaciji, vrlo niskim platama i penzijama, svakodnevnim nestašicama i beskrajnim redovima.

Izvor: B92

Subota, 09.10.2010.

13:48

Default images

Nagomilana energija naroda je logična posledica erupcije nezadovoljstva, ali i iskrenih očekivanja da se oktobarskim događajima oblikuje nova, demokratska, bolja i pravednija Srbija. Da li se to zaista i desilo?

Nema sumnje da je postoktobarska Srbija učinila značajan korak napred u odnosu na Miloševićevu Srbiju devedesetih. Slomljena je inflacija, nestali su redovi, definitivno su ukinute međunarodne sankcije, prestale su izborne krađe, život se vratio u normalu. Ključno pitanje je da li je to dovoljno i da li su time ispunjena očekivanja stotina hiljada građana, čija je odlučnost i dovela do željenih promena? Sudeći po današnjem raspoloženju, ali i većini anketa, građani Srbije su duboko nezadovoljni, a značajan broj pokazuje otvoreno razočarenje rezultatima desetogodišnje vladavine novih vlasti demokratske Srbije. Da li je to građansko nezadovoljstvo zaista opravdano?

Nakon oktobarskih promena Srbija je otvorila granice i snizila carine, započela izgradnju tržišnih institucija, donela Zakon o privatizaciji (rasprodaji) društvene imovine, uništila domaće i dovela strane banke, duboko verujući da će slobodna konkurencija vrlo brzo dovesti do rasta efikasnosti privatizovanih preduzeća, povećanja broja zaposlenih, ubrzanja privrednog rasta i vrlo dinamičnog povećanja životnog standarda. Kruna uspešnog razvoja je trebalo da bude članstvo Srbije u EU

Kada bi se nivo životnog standarda i kvalitet života građana merili brojem donetih evropskih zakona i dubinom i sveobuhvatnošću tranzicionih reformi, Srbija bi danas bila razvijena zemlja. Ostvareni rezultati, nažalost, znatno zaostaju u odnosu na petoktobarska očekivanja, ali i mnogobrojna i olako data obećanja. Posle deset godina demokratske vladavine, Srbija je dostigla svega 70 odsto BDP-a i 42 odsto industrijske proizvodnje iz daleke 1990. godine. Srbija je zemlja nezaposlenih i siromašnih ljudi. Polako nestaju tradicionalni industrijski centri, a sa njima tiho umire i radnička Srbija. Raste spoljna zaduženost i budžetski deficit, a plate i penzije realno padaju.

U Srbiji danas dobro živi samo manji deo stanovništva, svrstanih uz političku, ekonomsku i intelektualnu elitu. Njihovo bogastvo najčešće nije rezultat sposobnosti i rada, već novostečenih pozicija i privilegija. Većina radnika, penzionera i seljaka živi vrlo siromašno, dok se srednja klasa bezuspešno bori da joj sutra ne bude gore nego danas.

Nezadovoljstvo i frustracije građana se svakodnevno povećavaju, jer Srbija nema vizionara koji bi učinili krupan iskorak i zemlju snažno poveli napred. Vlast se uglavnom osvaja da bi se zadržale stečene pozicije i privilegije. Narodu se „mažu“ oči sa „istorijskim“ rezultatima („Beli Šengen“), a ogromna energija se uludo troši da se stvarnost predstavi mnogo lepšom, nego što ona zaista jeste.

Ljubodrag Savić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

11 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: