Može li neiskusni, mladi princ napraviti istoriju?

Godinu dana nakon što je ušao u vladajući krug Saudijske Arabije, Mohamed bin Salman, vrlo brzo je krenuo u ekonomsku revoluciju svoje zemlje.

Svet

Izvor: B92

Subota, 30.04.2016.

15:37

Može li neiskusni, mladi princ napraviti istoriju?
Princ Muhamed bin Salman (Foto: Getty images)

I to na način koji pokazuje ozbiljne naznake šire reforme. Nacrt koji je predstavio početkom nedelje generisao je uzbuđenje u zemlji i inostranstvu. Pitanje je može li neiskusni princ čija moć raste, sin kralja Salmana, to i sprovesti, piše NYT.

Jedna Komponenta plana, nazvanog "Saudijska vizija 2030." privukla je najviše pažnje. Reč je o smanjenju saudijske zavisnosti od nafte, što čini zemlju izuzetno osetljivu na cene nafte. Odvajanje privrede od nafte, a da se istovremeno ne naruši ekonomski standard, vlada planira da proda udele u naftnom državnom divu Saudi Aramco, usmeriti novac iz javnog investicionog fonda i privatizovati vitalne usluge poput školstva, zdravstva i aerodroma.

Oslanjanje na naftu dodatno će se smanjiti kako će se privreda usmeriti i na druge grane. Planirane su nove investicije u solarne elektrane i vetroelektrane, izgradnja malog odbrambenog sektora i otvaranje saudijskog tržišta za "najbolje talente i najbolja ulaganja na globalnom nivou".

Ohrabrujući tonovi

Takvi su tonovi ohrabrujući, piše NYT. No, prošle reforme su proizvele samo skromne rezultate, a prepreke postoje i ovoga puta. Dok je princ konsolidirao svoju vlast nad ekonomskim ministarstvima i tu deluje s jasnom podrškom svog oca, nejasno je može može li on koordinirati suprotstavljenim interesima kraljevske porodice, poslovne zajednice, verskog establišmenta i populacije u celini.

Jedan od izazova princa Mohameda, koji se vrlo brzo uspeo po političkoj hijerarhiji, jeste stvaranje miliona radnih mesta za mlađe od 30 godina. Razmaženi decenijama pouzdanim prihodima od nafte, mnogi mladi ljudi nemaju ni obrazovanja, ni tehničkih veština, ni radne etike za posao u privatnom sektoru, piše NYT.

Sistem obrazovanja

Mladi 30-godišnji princ govori o stvaranju sistema obrazovanja "povezanog sa potrebama tržišta", što je kritičan cilj u suprotnosti sa postojećim sistemom obrazovanja u kojem religija ima centralno mesto. Postoje sumnje može li kraljevstvo s autoritativnom vlašću utvrditi regulatorne i pravne strukture potrebne za veliki privatni sektor.

Međunarodne kompanije žele znati da su pravila jasna i da se trgovinski sporovi mogu rešiti na osnovu zakona. Mnogih takvim firmama može biti nelagodno d aulažu u zemlji u kojoj moćni klerici praktikuju vehabizam, ekstremni oblik islama koji nadhnjuje takozvanu Islamsku državu i ostale teroriste, imaju kontrolu nad verskim životom i egzekucijom disidenata.

Društvene promene

No, inicijativa princa Mohameda sugeriše da bi i šire reforme mogle biti moguće u zemlji u kojoj su žene građani drugog reda, šiiti su ponižavani, a strani radnici nemaju pravni status. Njegov plan ne daje privid da će se prepoznavati osnovna ljudska prava i slobode svim ljudima, ali pozdravlja umerenost, toleranciju i jednakost - otvara proširene mogućnost za žene i mogućnost dobijanja zelene karte za strance.

U planu stoji kako su kultura i zabava nezaobilazni delovi zdravog društva, te da će učešće žene u sportu biti stimulisano. Čini se kako princ Mohamed razume da je minimunm tih promena neophodan kako bi disfunkcionalna zemlja imala bolju budućnost, zaključuje NYT.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

1 d

Podeli: