"Gospodari" na dnu: Zar je stvarno kraj?

Nekada su nazivani "gospodarima univerzuma" i činilo se da "žurka" nikada neće prestati u profesiji koja je povezivana sa šampanjcem, brzim autima i životom.

Svet

Izvor: B92

Nedelja, 29.11.2015.

09:36

Default images
Foto: Thinkstock.com

Međutim, "zlatni dani" za brokere iz Londona su završeni nakon 30 godina života u izobilju, jer hiljade njih sada moraju da se suoče sa "stvarnim životom" budući da banke režu troškove i smanjuju obim poslovanja, piše Rojters.

Pooštravanje propisa u industriji čija je reputacija ugrožena još od globalne finansijske krize iz 2008, i niz skandala sa manipulacijama na tržištu dovode do otpuštanja velikog broja brokera, a u prilog im ne ide ni rapidan razvoj tehnologije koji omogućava da berzanske trgovce zamene brži i jeftiniji kompjuterski algoritmi.

U trećem kvartalu ove godine, banke su dodatno srezale troškove, a to su, pre svega, osetili zaposleni u finansijskom sektoru Londona.

"U početku je bilo sjajno, imali smo velike timove, a kada je i bio loš dan znali smo da će uslediti dobar. Odlazak na posao je bio zabava, uopšte to nisam posmatrao kao posao", rekao je bivši broker Filip Rands, koji je radio na nekoliko funkcija u evropskim i azijskim banakama pre nego što je napustio bankarski sektor 2013.

"To nije stvarni svet. Kada iz njega izađete, shvatite da je veoma teško upotrebiti vaše veštine u stvarnom svetu", dodaje on.

Iako je broj radnih mesta u finansijskom sektoru u Londonu porastao od 2009, broj radnika direktno uključenih u berzansko trgovanje je potonuo, pokazuju podaci grupacije Siti JuKej (TheCityUK).

Na kraju prošle godine u sektoru trgovanja akcijama radilo je 9.400 ljudi, 42 odsto manje u odnosu na 16.400 iz 2009. Istovremeno je broj radnika u finansijskom sektoru skočio za 17 odsto na 248.600.

Napredak tehnologije je u protekloj deceniji doveo do dramatičnog rasta automatizacije trgovanja. Na valutnim tržištima danas 70 odsto posla obavljaju algoritmi, u odnosu na 30 odsto iz 2007, pokazuje istraživanje Banke za međunarodna poravnanja.

Brojne banke su tokom trećeg kvartala najavile desetine hiljada otkaza, u okviru kojih berzanski trgovci u Londonu neće biti pošteđeni.

Švajcarska banka Kredi Svis ukinula je 100 radnih mesta u Londonu ovog meseca, a u planu je ukidanje još 100, sve u okviru planiranih 2.000 otkaza u prestonici Britanije.

Nemačka Dojče banka najavila je čak 9.000 otkaza, a već je preselila hiljade radnika iz skupog Londona u jeftiniji Birmingem. Standard Čarterd planira ukidanje 15.000 radnih mesta do 2018.

HSBC planira ukupno 50.000 otkaza, a "Barkliz" 19.000 u naredne tri godine.

Nekoliko skandala sa manipulacijama na finansijskom tržištu od 2008. samo je doprinelo kaljanju ugleda brokera u očima javnosti, regulatora i akcionara banaka.

Banke su morale da plate desetine milijardi dolara na ime kazni i poravnanja zbog neuspeha da spreče manipulacije njihovih brokera, koji su mnoge malverzacije dogovarali mejlovima i telefonom.

Koliko su brokeri nisko pali ilustruje činjenica da berzanski trgovci u jednom globalnom bankarskom gigantu sami plaćaju račune za mobilne telefone, dok njihovim kolegama iz sektora investicionog bankarstva firma plaća račune, rekao je izvor iz bankarskog sektora za Rojters.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

1 d

Podeli: