Smanjuju proizvodnju zlata , šta je s cenom?

Za većinu proizvođača sirovina, manja ponuda znači rast cena i više profita, dok sa zlatom to nije slučaj.

Svet

Izvor: B92

Subota, 29.08.2015.

11:14

Default images
(Foto: Thinkstock.com)

Cena zlata blizu je petogodišnjeg minimuma, investitori masovno prodaju zlato koje su gomilali godinama, a neke rudarske kompanije gube novac i smanjuju proizvodnju prvi put od 2008, prenosi "Blumberg".

Ako se može učiti na primerima iz prošlosti, takav razvoj događaja neće značajnije uticati na tržište zlata.

Zlato se mahom posmatra kao finansijsko sredstvo, bilo da je u obliku poluga, novčića ili nakita koji se prenosi s generacije na generaciju, i svaka unca ikada iskopana još uvek postoji, a reciklirano zlato čini više od četvrtine u godišnjoj ponudi tog metala.

"Pitanje je da li će, ili ne, smanjenje proizvodnje uopšte uticati na cene zlata", navodi analitičar londonske kompanije "Senford S. Bernštajn end ko", Pol Gejt.

Globalna proizvodnja u rudnicima je prošle godine porasla 24 odsto u odnosu na period pre 10 godina na rekordnih 3.144 metričke tone, budući da su kompanije podsticale proizvodnju da bi iskoristile visoke cene zlata, pokazuju podaci "Tomson Rojtersa".

Oko 65 odsto iskopanog i recikliranog zlata koristi se za izradu nakita ili industrijskih proizvoda, dok se ostatak prodaje investitorima. Cena zlata pala je 40 odsto sa rekordnog maksimuma od 1.921,17 dolara za uncu u septembru 2011, kada su kupci izgubili veru u zlato kao vrednu investiciju.

Spekulacije o podizanju kamatnih stopa u SAD i snažan dolar doveli su do pada cene zlata na 1.077,40 dolara 24. jula, što je najniži nivo od februara 2010. Cena zlata se od tada oporavila oko pet odsto na 1.136,37 dolara u svetlu devalvacije kineske i kazahstanske valute i masovne globalne prodaje deonica, koja je podstakla tražnju zlata.

Cene, međutim, još uvek nisu dovoljno visoke po mišljenju nekih proizvođača. Oko 10 odsto svetskih rudnika zlata je u gubicima, pokazuju podaci londonske istraživačke kuće Metals fokus. Proizvodnja zlata počeće da pada već od sledeće godine, a najveći pad očekuje se od 2018. Ove godine, proizvodnja bi mogla biti niža za 25 tona, predviđa HSBC holdings.

Uz cene na nivou od 1.100 dolara, proizvodnja će do kraja decenije po svoj prilici pasti 18 odsto, budući da su industriji zlata potrebne cene od oko 1.200 dolara da bi bila na nuli kada se uzmu u obzir svi troškovi, navodi Metals fokus.

Najveći svetski proizvođač zlata Barik gold korp smanjiće proizvodnju u narednih nekoliko godina, navodi bonitetna kuća "Mudis", koja je sredinom meseca snizila kreditni rejting te kompanije na jedan stepen iznad neinvesticionog.

Profitne marže 15 najvećih svetskih proizvođača pale su 45 odsto od 2011, a njihovi dugovi udvostručeni su na 34,7 milijardi dolara, navodi "Blumberg". Smanjenje proizvodnje od pet odsto pomoglo bi u uravnoteženju tržišta i pružilo podršku cenama. Zlato bi u tom slucaaju moglo da poskupi 19 odsto do 2017, delom u svetlu smanjenja ponude, predviđa banka HSBC.

Takozvani zlatni suficit, koji predstavlja odnos proizvodnje i reciklaže zlata i tražnje iz zlatara, industrije i od strane investitora, pašće iduće godine na 999 tona, što je najniži nivo od 2012. Suficit je 2013. iznosnio 1.476 tona.

Biće potrebno neko vreme da rezanje proizvodnje počne da utiče na cene, budući da tražnja zlata može biti podmirena kroz recikliranje i upotrebu tog metala iz sefova. Cena zlata bi do decembra iduće godine mogla da padne na 800 dolara za uncu, predviđa analitičar amsterdamske banke ABN Amro, Žoržet Boel.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Zbogom dolaru"

Rusija i Kina su sprovele skoro potpunu "dedolarizaciju" ekonomskih odnosa, a udeo ruske rublje i kineskog juana u trgovinskim obračunima između Moskve i Pekinga je veći od 90 odsto.

19:53

22.4.2024.

21 h

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

7 h

Podeli: