Ministri EU: Šta posle Južnog toka?

Evropski komesar za energiju Maroš Šefčović izjavio je da gasovod Južni tok može da se gradi samo ako se sasvim uskladi sa evropskim propisima.

Svet

Izvor: Beta, Tanjug

Utorak, 09.12.2014.

15:14

Default images

"Pozvao sam ministre na razgovor o Južnom toku mnogo pre nego što je ruski predsednik Vladimir Putin objavio odluku da odustane od izgradnje gasovoda", rekao je Šefčović novinarima u Briselu nakon sastanka sa ministrima energije Austrije, Slovenije, Bugarske, Italije i Rumunije u Briselu

Kratko smo razmenili mišljenja i saglasili se da projekat te veličine mora da bude potpuno u skladu sa evropskim zakonima, rekao je komesar i dodao da to važi za svaku zemlju koja želi da radi na teritoriji EU.

On je kazao da je sa ministrima danas na radnom ručku razgovarao i o energetskoj situaciji u zemljama kroz koje je trebalo da prođe Južni tok i alternativnim putevima za dotok gasa.

"Želimo da uverimo naše članice i njihove građane da je EU tu da pomogne", rekao je Šefčović i najavio da će o toku razgovora još danas obavestiti ambasadora Srbije pri EU Duška Lopandića.

"Južni tok je bio veoma važan za EU zbog diversifikacije i mislili smo da možemo da se dogovorimo sa našim ruskim partnerima, ali oni su izgleda rešili da promene strategiju", rekao je u ime italijanskog predsedavanja zamenik ministra za energiju i razvoj Klaudio De Vinćenti.

On je, takođe, naglasio da je Evropski savet jedinstven u stavu da je Južni tok trebalo uskladiti sa pravilima iz Trećeg ekonomskog paketa, koji zabranjuje da ista firma bude i vlasnik gasovoda i jedini distributer gasa.

On je naglasio i da je zaključeno da EU, kao prioritet mora takodje naći nove izvore snabdevanja energijom, a to su izgradnja "Južnog energetskog koridora" i projekta Transjadranskog gasovoda od Azerbejdžana, preko Turske o Italije, kao i izvora s južne obale Sredozemlja. Potpredsednik EK je dodao da će predložiti da se "formira radna grupa na visokom nivou da bi celovito prišlo toj situaciji naročito na području jugoistočne Evrope".

"Cilj je i kako najbolje možemo rešiti to pitanje, koje su alternative, koje su mogućnosti Evropske komisije, kako možemo mobilisati investicioni paket(za energiju), umreženje unutar EU, kao i koji projekti od zajedničkog interesa tu mogu biti od koristi" rekao je Šefčović.

Dodao je da će s ministrima osam članica EU razmotriti kako da se sve to uklopi u Energetsku uniju EU, koja treba da budu dovršena do kraja godine i obuhvati akcioni plan i uključivanje u glavne strategijske projekte.

Time će građani i poslovni krugovi zemalja EU dobiti uverenje da Unija na najbolji način može očuvati njihove interese, zaključio je.

Šefčović je objasnio da članice Unije i njene institucije nisu zvanično od Moskve obaveštene o obustavi izgradnje Južnog toka.

A, kako je naveo, prethodna razmena mišljenja u Savetu ministara EU je bila usredsređena na poštovanje propisa Unije "kad je reč o tako značajnom projektu".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

48 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: