Svetu preti "globalni poreski haos"

Svetu preti "globalni poreski haos" zbog nemogućnosti država da se izbore sa multinacionalnim kompanijama i "digitialnom ekonomijom", navodi se u izveštaju G20.

Svet

Izvor: B92

Petak, 19.07.2013.

13:28

Default images

U izveštaju koji je za sastanak G20 pripremila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) navodi se da je neophodan odlučan i hrabar rez kako bi se sprečilo dalje pogoršanje situacije i kako bi se vlade izborile sa "pokretnim poslovanjem" firmi koje profite prebacuju u zemlje sa niskim poreskim stopama.

"Ovo sada je ključni trenutak u istoriji međunarodne saradnje o poreskim pitanjima", navodi se u izveštaju.

Akcioni plan OECD sadrži 15 inicijativa koje bi opremile poreske organe širom sveta sredstvima za borbu protiv nekih poteza koje lideri zemalja vide kao "najrasprostranjenije metode zloupotreba" kojima se koriste multinacionalne kompanije.

U pitanju su ozbiljne izmene međunarodnih poreskih sporazuma, koji bi trebalo da budu sprovedene u periodu od jedne godine do dve i po godine.

Izmenama bi trebalo da budu uzete u obzir nove metode poslovanja, "digitalna ekonomija" i njene posledice, odnosno lakoća "preletanja" kapitala.

Među predlozima je i zahtev da velike kompanije koje imaju velike mreže skladišta kao što je Amazon, inače često kritikovan zbog velikog izbegavanja poreza, plaćaju mnogo veće lokalne poreze.

Takođe, zatraženo je čvršće oporezivanje onoga što velike kompanije trenutno prijavljuju kao "neopipljive vrednosti" i to isključivo u "poreskim rajevima" - kao što su jake robne marke i intelektualna svojina .

OECD navodi da vlade treba da sarađuju na usklađivanju zastarelih poreskih sistema, koji su uspostavljeni još od dvadesetih godina prošlog veka, da bi se sprečilo da veliki investitori "parkiraju" ogromne sume u poreskim rajevima.

"Potrebni su novi međunarodni standardi koji bi osigurali usaglašenost oporezivanja prihoda kompanija na internacionalnom nivou", navodi OECD.

Ministri finansija i guverneri centralnih banaka zemalja G20 se nadaju da će tokom pregovora danas i sutra u Moskvi postići dogovor o rešavanju problema utaje poreza. Akcije koje je predložio OECD uključuju zahteve da poreski obveznici otkriju svoje finansijske planove fiskalnim vlastima.

Među kompanijama koje su se prošlog meseca našle u žiži javnosti zbog legalnih, ali kontroverznih metoda obračunavanja profita su i giganti poput Gugla, Amazona i Starbaksa.

"Potrebne su korenite promene da bi se izbeglo dvostruko neoporezivanje. Vlade treba da nastave da sarađuju da bi se izborile štetnom poreskom praksom", navodi OECD.

Utaja poreza i podeljenost oko stanja globalne ekonomije, u trenutku usporavanja tržišta u razvoju, glavne su teme sastanka u Moskvi, organizovanog uoči samita G20, koji će se početkom septembra održati u Sankt Peterburgu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

29 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Napustite Rusiju"

Evropska centralna banka (ECB) saopštila je da će uskoro zatražiti od banke Rajfajzen internešnel AG da ubrza proces smanjenja poslovanja u Rusiji.

8:02

20.4.2024.

7 h

Svet

Evo šta čeka Rusiju posle rata

Rat u Ukrajini će okončati eru jeftine radne snage u Rusiji, zaključak je analize ruskog stručnjaka Centra za makoroekonomsku analizu i kratkoročno predviđanje (CMAKP) Dmitrija Belousova.

19:32

18.4.2024.

1 d

Podeli: