Merkelova i Barozo čekaju kraj evra

Izgleda da se Angela Merkel i Žoze Manuel Barozo mentalno već pripremaju za kraj evra, prenose nemački mediji.

Svet

Izvor: B92

Petak, 26.04.2013.

10:08

Default images

Predsednik Komisije EU Barozo kaže da dalje mere štednje nije više moguće sprovoditi. To sve izgleda kao najava temeljitih promena u Evropi.

Kaj Konrad, savetnik nemačke vlade za privredu, daje evru još najviše pet godina života. Kurs štednje ne funkcioniše, otpor u najvećem broju zemalja evrozone će rasti, tvrdi on.

Aktuelni podaci Eurostata pokazuju da je i pored štednje javni dug u 21-oj od 27 zemalja Evropske unije porastao. Ni Francuska ni Španija ove godine nisu uspele da ostanu ispod tražene granice deficita – ali umesto da traži još veću štednju, predsednik Naučnog konsultativnog saveta Nemačkog ministarstva finansija Kaj Konrad sada – što je iznenađenje – traži da se odustane od kursa štednje u Evropi. A Konrad nije bilo ko: on je glavni savetnik vlade za ekonomska pitanja. Države imaju slobodu da se zadužuju onoliko koliko hoće – pod uslovom da za te dugove same i odgovaraju, kaže Konrad, koji smatra i da bankarski sektor treba da bude otporniji na krize: najbolje je da se banke sasvim povuku iz državnog finansiranja.

Na pitanje da li se on to zapravo zalaže za povratak nacionalnoj državi, Konrad je rekao da mu je važna Evropa, a ne evro. Evru srednjoročno gledano dajem samo ograničene šanse da preživi. Teško je navoditi konkretne brojke, ali pet godina (je rok koji) zvuči realistično, kaže Konrad. Time prvi put iz štaba koji savetuje nemačku vladu čujemo da evro više nije dugoročni projekat. Već dugo se nagađa kako bi Angela Merkel mogla da napusti evro, a ova neuvijena procena iz krugova bliskih njenoj vladi potvrđuje pretpostavke prema kojima ona ima plan B – izlazak iz evrozone. Anketa je pokazala da je poverenje građana u institucije EU na najnižem nivou u njenoj istoriji.

Brojke je analizirao Evropski savet za spoljne poslove EFCR: samo u Španiji i Velikoj Britaniji je skepsa prema Evropskoj uniji još veća nego u Nemačkoj. Anketa se inače temelji na brojkama iz 2012. godine. U Španiji, gotovo tri četvrtine građana više nema poverenja u EU. Samo 20 odsto njih navodi da je kod njih prisutna tendencija da veruju u njene institucije. Još pre dve godine, 65 odsto građana Španije je verovalo u EU.“

Španci trenutno gaje veći pesimizam i od Britanaca, među kojima 69 odsto građana ne veruje u institucije EU – 2007. je u Velikoj Britaniji bilo samo 50 odsto takvih skeptika – i to je bio i evropski rekord. U Nemačkoj 59 odsto ispitanih ne veruje u pomenute institucije – a pre finansijske krize je baš toliki broj građana verovao u njih. Ako se tome dodaju i brojke od pre pet godina, pokazuje se da je skepsa bitno porasla otkako je počela kriza evra, jer pre početka te krize samo 36 odsto Nemaca nije imalo poverenja u EU. U Italiji se nepoverenje gotovo udvostručilo – na 53 odsto.

U pet od šest zemalja nepoverenje je ubedljivo jače od poverenja, osim u Poljskoj, gde još postoji euforija zbog pristupa Evropskoj uniji i činjenice da je ta država profitirala od novca iz Brisela. Ali, i u toj zemlji je poverenje u EU žestoko poljuljano i postoji samo među 48 odsto građana.

Građani sada smatraju da se njihove nacionalne demokratije podrivaju načinom na koji se postupa sa krizom evra, piše Dojče vele.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

53 Komentari

Možda vas zanima

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

1 d

Svet

"Zbogom dolaru"

Rusija i Kina su sprovele skoro potpunu "dedolarizaciju" ekonomskih odnosa, a udeo ruske rublje i kineskog juana u trgovinskim obračunima između Moskve i Pekinga je veći od 90 odsto.

19:53

22.4.2024.

1 d

Podeli: