FT: Šoškić "iskočio pre guranja"

List Fajnenšal tajms piše da je nova vlada Srbije "pod naletom osuda" iz inostranstva posle ostavke guvernera Narodne banke Dejana Šoškića.

Svet

Izvor: B92

Petak, 03.08.2012.

14:45

Default images

List ukazuje i da je Šoškić "četvrti šef te institucije posle pada Slobodana Miloševića koji je bio prinudjen da ode pre kraja svog mandata".

Agencija Blumberg, kao i Fajnenšl tajms, prenosi negativne reakcije Evropske unije, svetskih finansijskih institucija i stranih ekonomista na Šoškićevu ostavku i ukazuje da je prvi rezultat toga novi pad dinara na rekordno nisku vrednost, u situaciji kad "izgledi da Srbija dobije novi zajam iz inostranstva postaju sve bleđi".

Fajnenšl tajms piše da je Šoškić dao ostavku "pod političkim pritiskom", nadajući se da će to zaustaviti usvajanje novog zakona o Narodnoj banci za koji EU i Medjunarodni monetarni fond veruju da bi mogao ozbiljno da ugrozi nezavisnost te institucije.

"Šoškić je verovatno iskočio iz voza pre no što je iz njega gurnut", ocenjuje britanski list i piše da je novi premijer Ivica Dačić "jasno stavio do znanja da se protivi čvrstoj monetarnoj politici, koju je vodio guverner, i da je protekih nedelja pretio da će ga smeniti".

Fajnenšl tajms prenosi ocenu Međunarodnog monetarnog fonda da su predložena rešenja "zbrzana" i da bi mogla voditi ka "velikom slabljenju nezavisnosti centralne banke". MMF takođe smatra da novi propisi mogu imati značajan uticaj na ukupnu makroekonomsku stabilnost u Srbiji i na program tog fonda u Srbiji.

List ukazuje na tvrdnju zamenika šefa Evropske unije u Srbiji Adrijana Martinsa da Evropska komisija nije bila obaveštana o nacrtu novog zakona. "Usvajanje ovih amandmana predstavljalo bi značajan korak unazad u usklađivanju srpskog zakonodavstva sa Evropskom unijom", ocenio je Martins u izjavi Rojtersu.

Agencija Blumberg ukazuje na Martinsove reči da predloženi zakon "izaziva duboku zabrinutost" i da bi mogao da "ugrozi nezavisnost centralne banke". Ta agencija navodi i poruku koju su klijentima Barkliz kapitala u Londonu (Barkleys Capital) uputili njeni ekonomisti: sporenje u Srbiji oko centralne banke i sve neizvesnija situacija u vezi s dobijanjem kredita od MMF-a dodatno otežavaju prilike pored postojećeg političkog rizika.

Svetski ekonomski analitičari, kako ukazuje Fajnenšl tajms, dele zabrinutost MMF-a i Evropske unije.

"Jasno je bilo da će Šoškić biti uklonjen i jasno je da centralna banka nije zaistinu nezavisna", ocenio je Endrju Roberts (Andrew), direktor konsultantske kuće Istern juropijen ikonomiks i dodaje da nacrt zakona omogućava da se značajne devizne rezerve zemlje koriste za finansiranje državnih rashoda "što nosi rizik više inflacije i još slabijeg dinara".

Međutim, kako Roberts ukazuje, Šoškićev odlazak s mesta guvernera Narodne banke predstavlja "poslovično - tačnije politički - običnu stvar" u regionu bivše Jugoslavije gde je "anomalija da guverneri centralnih banaka ostaju na funkciji do kraja mandata".

List ukazuje da je Šoškić četvrti guverner Narodne banke Srbije posle 2000. koji je prinuđen da ode prevremeno, "a i on sam duguje svoju funkciju takvom manevru".

Ministar finansija Mlađan Dinkić tvrdi da je "u svakodnevnom kontaktu sa MMF-om i EU", kako bi ih ubedio da su planirane izmene "na mestu", piše Blumberg i prenosi reči Jorgovanke Tabaković, visoke zvaničnice Srpske napredne stranke, da je ta stranka odustala od prvobitnog predloga da se NBS prinudi na finansiranje države kupovinom vladinih računa i obveznica na sekundarnom tržištu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

48 Komentari

Možda vas zanima

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

18 h

Svet

"Zbogom dolaru"

Rusija i Kina su sprovele skoro potpunu "dedolarizaciju" ekonomskih odnosa, a udeo ruske rublje i kineskog juana u trgovinskim obračunima između Moskve i Pekinga je veći od 90 odsto.

19:53

22.4.2024.

1 d

Podeli: