Koridor 10 pod lupom: Stubove potkopalo "neplansko vađenje" FOTO

Stanje mostova, na drumskom i železničkom Koridoru 10 kroz Pomoravlje je različito - od najsavremenijeg do onih koji su građeni pre više od 70 godina.

Srbija

Izvor: B92

Nedelja, 19.08.2018.

15:31

Koridor 10 pod lupom: Stubove potkopalo
Foto: Tanjug/Dušan Anièiæ

Najsavremeniji su na deonici nove dvokolesčne pruge Gilje-Cuprija- Paraćin, preko Velike Morave, a ima i onih koji su građeni pre 70 godina, ili koji su dobro uzdrmani zbog nekontrolisane eksplotacije šljunka.

Posle rušenja vijadukta u Đenovi i najave Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, za vanrednu kontrolu mostova u Srbiji, ocenjeno je da je bezbednost najkritičnija kod mostova na Velikoj Moravi, jer su neplanskim vađenjem šljunka, mnogima potkopani stubovi.
Foto: Tanjug/Dušan Anièiæ
Na ovom delu Velike Morave, ima oko deset šljunkara, koje prekomernim i nekontrolisanom eksploatacijom šljunka, "ugrožavaju mostove i objekte na reci" a ekolozi, ribari i poljoprivrednici, već nekoliko godina upozoravaju, da šljunkare "prekopavaju korito, menjaju tok reke, opasno naraušavaju izgled obala, korito reke je pretvoreno u kratere...".

Zbog izmene toka, ne radi ni jedina vodenica na Moravi, manastira "Zlatenac" kod Svilajnca, kažu monahinje manastira.
Foto: Tanjug/Dušan Anièiæ
Na železničkoj pruzi Beograd - Niš, na ulazu u Jagodinu, vozovi preleze preko mosta na Belici, kome se boja ne vidi od korozije, a postavljen je pre 70 godina.

Za razliku od ovog mosta, oko 12 kilometara prema Nišu, pre dve godine, na novoj deonici dvokolosecne pruge Gilje - Chuprija- Paraćin, izgrađen je novi, za koga stručnjaci tvrde da je najbolji na pruzi Beograd - Niš.
Foto: Tanjug/Dušan Anièiæ
Most su počeli graditi mostograditelji "Alpina - meterorit" a završili "Goše" iz Smederevaske Palanke i "Mostogradnje" Beograd.

Dug je 322,5 metra, raspona 52,5 metara, na šest stubova od kojih su dva u reci.

U stubove je ugrađeno 11.000 tona betona. Čelični je i težak 2.400 tona.
Foto: Tanjug/Dušan Anièiæ
Most Jagodina- Svilajnac- Despotovac, za koga se sumnja da je dobro potkopan od strane Šljunkara, izgrađen je posle Drugog svetskog rata.

Radili su ga zarobljeni vojnici Nemačke i Italije. Most je rekonstrisan 2007.godine a rdaove je izvela firma "Intermost" iz Begrada.
Foto: Tanjug/Dušan Anièiæ
Most železne konstrukcije na ulazu u Ćupriju iz pravca Jagodine, uskoro bi trebao biti turistička atrakcija, izjavio je Tanjugu predsednik opštine Ninoslav Eric.

Erić, očekuje da još ove godine počne izgradnja novog savremenog na novoj lokaciji.
Foto: Tanjug/Dušan Anièiæ
Most Markovac - Svilajnac, jedini, tvrde u Svilajncu, na Moravi, preko koga se odvija i železnički i drumski saobraćaj, takođe čeka zamenu.

Predsednik opštine Svilajnac Predrag Milanović izjavio je Tanjugu, da je pre osam godina, urađena sva projektna dokumentacija za novi most dužine 300 metara i zaobilaznicu od 3,5 kilometara, i čeka se finansijska pomoć države.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

26 Komentari

Možda vas zanima

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

1 d

Podeli: