Nove kazne - putarima za rupu i 2 mil. RSD

Preduzeća koja grade i održavaju puteve neće više moći da prođu nekažnjeno za nekrpljenje udarnih rupa ili neotklanjanje mogućih uzroka saobraćajnih udesa.

Srbija

Izvor: B92

Petak, 02.12.2016.

10:17

Nove kazne - putarima za rupu i 2 mil. RSD
Foto: Thinkstock

Čak i ukoliko ih "iznenadi sneg u januaru", prema predlogu novog Zakona o bezbednosti saobraćaja u Srbiji, preti im kazna od 300.000 do dva i po miliona dinara.

Odgovorno lice u "upravljaču javnog puta" može, za isti propust, biti kažnjeno od 20.000 do 200.000 dinara, pišu Večernje novosti.

Predlagač novog Zakona o bezbednosti saobraćaja je umesto samo jednog člana (156) u važećem zakonu sada predvideo čak 15 novih članova koji će se odnositi na izgradnju i održavanje puteva.

“Želja je bila da se najpreciznije moguće definišu svi problemi koji su se pokazali u praksi, da se ne bi dogodilo da se ne zna ko je za šta nadležan i ko je odgovoran”, kaže Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Srbije.

Postojeći član 156 se menja, i sada u njemu stoji da putevi moraju biti planirani, projektovani, izgrađeni, štićeni, rekonstruisani i održavani da se saobraćaj na njima može odvijati bezbedno, i moraju ispunjavati propisane uslove.

Upravljač javnog puta moraće da ubuduće preduzima mere u cilju otklanjanja opasnosti na putu i dužan je da se organizaciono za to pripremi. Ta služba koja će morati da interveniše i otklanja uočene propuste moraće da radi, doslovce piše u predlogu novog zakona, 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji i tokom državnih praznika. Ukoliko ne može brzo da otkloni opasnost, onda će morati da obezbeđuje mesto do otklanjanja opasnosti.

Pri tome su dužni da budu opremljeni svim sredstvima kvalitetne komunikacije, pa će morati da reaguje na "dojavu" ne samo MUP i inspektora, nego i građana koji će moći da pošalju informaciju i SMS-om, mejlom, vajber-porukom i, naravno, telefonom ili faksom. Upravljač će morati da hitno reaguje i na informaciju objavljenu u sredstvima javnog informisanja.

“Tako neće moći da se dogodi da, na primer, MUP pozove upravljača puta jer se prevrnula cisterna s gorivom na Ibarskoj magistrali, a da se niko ne javlja na telefon. Ili da na prijavu moju i mog kolege u januaru, i to tek kada smo išli direktno u TV program, nadležni putari reaguju u maju i isprave iskrivljeni saobraćajni znak”, objašnjava Okanović.

Redovnu kontrolu u eksploataciji javnog puta, sa aspekta bezbednosti saobraćaja na putu, vrši inspekcija državnih puteva, odnosno nadležna inspekcija jedinice lokalne samouprave.

Upravljač javnog puta je u obavezi da vrši periodične provere svih državnih puteva najmanje jednom u periodu od pet godina, kao i ciljane provere za najrizičnije deonice, prema mapi rizika puteva i ulica.

U predlogu zakona je navedeno i u kojem roku mora, kroz naseljeno mesto, da se obavezno izgrade trotoari, kada i gde se grade biciklističke staze i slično.

Na javnom putu i na zaštitnom pojasu javnog puta nije dozvoljeno podizati spomen-obeležja i druge objekte koji nisu u funkciji odvijanja saobraćaja, vršiti prodaju, odnosno preduzimati druge radnje kojima se ugrožava bezbednost saobraćaja.

Upravljač javnog puta dužan je da organizuje trajno snimanje saobraćaja na javnim putevima i da periodične izveštaje dostavlja ministarstvu nadležnom za poslove saobraćaja, organu teritorijalne autonomije, odnosno organu lokalne samouprave nadležnom za poslove saobraćaja, Ministarstvu unutrašnjih poslova i Agenciji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

36 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: