Vujović: Nećemo štedeti na obrazovanju

Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je u Limi da, iako je Srbija u situaciji da štedi, neće štedeti na obrazovanju, jer to nije trošak već investicija.

Srbija

Izvor: Tanjug

Subota, 10.10.2015.

10:57

Default images
Foto: Tanjug

Govoreći na panelu "Učenje za sve" koja se održava u okviru godišnje skupštine Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke u Limi, glavnom gradu Perua, Vujović je rekao da na taj način mladi napreduju i doprinose kvalitetu svog života, ali i njihovih roditelja.

Ministar finansija je naveo primer predškolskih ustanova u Srbiji, ističući da njihov zadatak ne sme da bude da samo nahrane decu i stave ih da spavaju, već moraju da ih na kvalitetan način pripreme da budu efektivni u školi.

"Majke ne mogu same sedam godina da spremaju decu za školu, jer moraju da nastave sa karijerama. Baš zato moraju da imaju poverenja u predškolske institucije da će one to na kvalitetan način raditi", rekao je Vujović.

On je podsetio i da će srpski teniser Novak Đoković i njegova Fondacija, kao i predsednik Svetske banke Džim Jong Kim podržati ulaganja Srbije u podizanje kognitivnih jezičkih i socijalno-emocionalnih sposobnosti dece u najranijem uzrastu.

Prema njegovim rečima, dobre škole u Srbiji "proizvode" dobre studente koji zatim odlaze u inostranstvo, što je takođe problem.

"San svakog drugog odličnog studenta je da ode u inostranstvo, posebno sa IT obrazovanjem", rekao je Vujović.

Upitan koliko je procenata bruto društvenog proizvoda potrebno uložiti u obrazovanje kako bi deca imala osnovne veštine, Vujović je rekao da na to pitanje nije lako odgovoriti jer se struktura obrazovanja stalno menja.

Ministar obrazovanja Perua Haime Savedra Chanduvi rekao je na istom panelu da je cilj te zemlje da obezbedi mladima priliku da grade sopstvenu budućnost.

U mnogim zemljama sa srednjim prihodom, kazao je on, mora radikalno da se menja nivo ulaganja u obrazovanje.

"To zahteva novac, ali i političku posvećenost. Ako želimo da nastavimo da rastemo, moramo da ulažemo u obrazovanje, jer će u suprotnom cilj da budemo zemlja srednjeg prihoda, ili većim prihodima biti samo san", naveo je Chanduvi.

Ističući važnost obrazovanja, senior direktor u okviru grupacije Svetske banke Klaudija Kostin rekla je da je edukacija neophodna, kako bi se rešio problem ekstremnog siromaštva u svetu.

Ona je navela da 124 miliona dece na svetu nije u školi, a 250 miliona ne ume da piše i čita iako su bili u školi.

Prema njenim rečima, akcenat mora da bude na kvalitetnom obrazovanju, što je najbolji način da se rešimo ekstremnog siromaštva.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Puca prijateljstvo: Kina okreće leđa Rusiji?

Kineski izvoz u Rusiju opao je u martu, prvi put od sredine 2022. godine, zbog sve većih pretnji Vašingtona da će uvesti sankcije Pekingu ako kineski izvozni proizvodi pomognu Moskvi u ratu protiv Ukrajine.

8:11

18.4.2024.

1 d

Podeli: