Srpski avion košta kao skuplji auto

Kraljevačka kompanija Aero ist Evropa proizvodi laki avion SILA 450 C koji je sve traženiji u Evropi, kazao je vlasnik kompanije Milorad Matić.

Srbija

Izvor: Beta

Nedelja, 19.04.2015.

09:15

Default images
Foto: Tanjug/S. Petroviæ (arhiva)

Matić je za novi broj magazina "Biznis i finansije" istako da je to potpuno domaći proizvod koji je dobio sve neophodne međunarodne sertifikate, među njima i najrestriktivniji sertifikat nemačkog vazduhoplovstva, što je prvi put u istoriji srpske avijatike.

"Najveći broj naručioca aviona Aero-East-Europe su evropske škole za obuku pilota, ali i privatna lica, s obzirom na to da jedan avion košta kao nešto skuplji automobil", naveo je Matić.

On je dodao da njegova kompanija pravi avione koji su specijalizovani i za prevoz bolesnika, a koriste ih doktora bez granica koji se bave humanitarnim radom u Africi.

U Srbiji je do sada prodato petnaestak aviona SILA 450C.

"Preduzeće sve materijale za izradu aviona uvozi, prvenstveno iz Evrope i SAD, i prinuđeno je da ih plaća unapred. Istovremeno, kupci iz Evrope unapred uplaćuju samo kaparu, a razlog je što Srbiju još doživljavaju kao nestabilno područje", rekao je Matić.

On je istakao da je najveći problem za njegovu kompaniju što su obrtna sredstva, neophodna da bi malo preduzeće opstalo na tržištu, praktično nedostupna u Srbiji.

"Bankarske pozajmice za male firme su izuzetno skupe, dok su velika preduzeća zaštićena zahvaljujući političkim interesima", naveo je Matić.

Prema njegovim rečima, problem je i što na tržištu radne snage nema radnika sa potrebnim kvalifikacijama jer sistem obrazovanja ne prati potrebe privrede.

"Nedostatak povoljnih izvora finansiranja i kvalifikovanih kadrova su i glavni razlozi što fabrika proizvodi samo 10 do 15 aviona godišnje, iako su njeni kapaciteti pet puta veći", kazao je Matić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

71 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Puca prijateljstvo: Kina okreće leđa Rusiji?

Kineski izvoz u Rusiju opao je u martu, prvi put od sredine 2022. godine, zbog sve većih pretnji Vašingtona da će uvesti sankcije Pekingu ako kineski izvozni proizvodi pomognu Moskvi u ratu protiv Ukrajine.

8:11

18.4.2024.

1 d

Podeli: