Pomama za sadnicama malina

Čačanski Institut za voćarstvo je tokom protekla četiri meseca prodao preko 10.000 sadnica drvenastog voća, od kojih su dve trećine šljive.

Srbija

Izvor: B92

Subota, 28.02.2015.

08:59

Default images
Foto: Freeimages.com

A najveća potražnja je za malinom, izjavio je za Tanjugu naučnik u toj ustanovi, Aleksandar Leposavić.

On je precizirao da je u rasadnicima Instituta prošle godine proizvedeno 250 hiljada sadnica "crvenog zlata" i sve količine su prodate.

"Imamo ogromnu potražnju za njima, ali je ogroman deficit, pa proizvođači posežu za sadnim materijalom iz rodnih zasada", rekao je on Tanjugu.

Leposavić ističe da je kod sadnje voća, pored izbora adekvatne lokacije za određene sorte, najbitniji zdrav i proveren sadni materijal, podsetivši da je proteklih godina bilo dosta problema sa zaraženim sadnicama iz uvoza, jer se ne sprovodi adekvatna kontrola na granici.

"To datira od 2005. godine, i kada je napravljen presek stanja iz svih registrovanih i neregistrovanih matičnjaka, više od 50 odsto sadnica malina bilo je zaraženo. Naredna godina je bila još gora iako su napravljeni početni koraci u sprečavanju ovih teškoća. Međutim, sa tim se stalo, tako da se situacija nije bitno promenila", naglasio je on.

Leposavić je naveo da je jedan od velikih problema nastao na području ariljske opštine sa rakom korena maline, koji se proširio na brojne okolne zasade "crvenog zlata".

Prema njegovim rečima, Srbija je nekada bila lider u proizvodnji ovog voća, ali se sada ne može podičiti visokim prinosima. On savetuje voćare da ne uvećavaju zasade, već da na postojećim prinose poboljšaju kvaltetnom tehnologijom.

"Sada je aktuelna rezidba, a proizvođači jagodastog voća ne bi trabalo da žure sa primenom mineralnih đubriva s obzirom na to da su najavljene padavine. Jedan od problema je i što voćari đubrenje sprovode po šablonu, a naša zemljišta su kisela, pa je kod primene NPK prisutna prezasićenost fosforom i kalijumom", ukazao je naučnik dodajiući da je u takvim situacijama neophodna kalcizacija.

Kada je u pitanju proizvodnja sadnica u Institutu, Leposavić kaže da će ove godine ona biti osigurana jer je protekle bilo velikih teškoća sa gradom i drugim nepovoljnim vremenskim uticajima.

Cena sadnice maline u čačanskom Institutu je 50 dinara, jabuke 250, šljive, kajsije, trešnje i višnje 300, a oraha 1800 dinara.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Zbogom dolaru"

Rusija i Kina su sprovele skoro potpunu "dedolarizaciju" ekonomskih odnosa, a udeo ruske rublje i kineskog juana u trgovinskim obračunima između Moskve i Pekinga je veći od 90 odsto.

19:53

22.4.2024.

1 d

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

10 h

Podeli: