Japanski kupus na srpskoj njivi

Uz paradajz, paprike, šljive i maline, na pijačnim tezgama širom naše zemlje mogu se kupiti i domaća momordika, bamija, rukola, čičoka, aronija, godži bobice...

Srbija

Izvor: Veèernje novosti

Utorak, 27.01.2015.

10:29

Default images
Foto: Freeimages.com

Ove kulture, doskoro potpuno nepoznate na našem podneblju, sada rastu na srpskim njivama. Mnogi ratari su videli računicu da zaobiđu tradicionalne vrste voća i povrća i okrenuli su se onima koje domaćice na svojim trpezama ređe koriste, ali skuplje plaćaju.

Novom pokretu u ratarstvu doprinele su i priče o lekovitim svojstvima pojedinih biljaka, a to je bio glavni razlog zašto se i porodica Žutić iz sremskog sela Jarak odlučila za njihov uzgoj.

"Suprug je pre dvadesetak godina imao problema sa zdravljem i rešenje smo našli u novom načinu ishrane", priča Snežana Žutić. - Već 15 godina gajimo bamiju, a uz nju smo počeli da sadimo i drugo egzotično povrće. Na 2,5 jutra zemlje sejemo i čičoku, mizunu, odnosno japanski kupus, crni pasulj sa Kube, bundevu lufa, slatki batata krompir, vigna kinesku boraniju... Imamo i hokaido bundeve koje su fantastičnog ukusa i kada se ispeku podsećaju na pečeno kestenje. Ona je među najomiljenijim proizvodima, koje kupci najviše traže i uglavnom je koriste za čorbe.

Najbolja reklama za proizvođače neobičnih biljnih vrsta je internet. Potrošači se raspituju čitajući tekstove na forumima, a najveći broj njih tamo prvi put vidi i kako biljka izgleda. Tako je i Veljko Marković saznao za godži bobice. Na svojoj plantaži na obroncima Fruške gore je zasadio oko 250 sadnica.

"Roditelji su videli prilog na televiziji o godži bobicama, proverili smo na internetu o čemu se radi i zajedno smo odlučili da krenemo u taj posao, počnemo sa malom plantažom i vidimo kako će se dalje odvijati", priča Marković. - Prošlogodišnji rod bio je oko kilogram bobica po sadnici, a maksimalan je oko deset kilograma po stabljici, što treba da se dostigne oko pete godine.

Agroekonomista Milan Prostran napominje da je trend uzgoja neobičnih biljaka kod nas prisutan desetak godina, ali da je u svetu već dve decenije zastupljeno gajenje biljnih kultura koje najmanje ugrožavaju čoveka, odnosno onih koje poboljšavaju zdravlje ljudi.

"Ima u tome i dosta pomodarstva, a samim tim i prostora za zaradu", smatra Prostran.

Još nisu ispitani ni klimatski ni zemljišni uslovi za uzgoj biljaka, poput sibirske aronije, pa je pitanje koliko one mogu da opstanu na našem tlu. Bilo je i ranije eksperimenata kada su ljudi gajili puževe i nojeve, ali se ispostavilo da im se to ne isplati. Ako želimo ozbiljniju priču, trebalo bi da se okrenemo proizvodnji vune, industrijske konoplje, lana, ricinusa i ostalih kultura koje su na ovom našem tlu ranije veoma dobro uspevale, a mogu se prodati na svetskoj pijaci.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Puca prijateljstvo: Kina okreće leđa Rusiji?

Kineski izvoz u Rusiju opao je u martu, prvi put od sredine 2022. godine, zbog sve većih pretnji Vašingtona da će uvesti sankcije Pekingu ako kineski izvozni proizvodi pomognu Moskvi u ratu protiv Ukrajine.

8:11

18.4.2024.

1 d

Podeli: