Regulisan i posao “na daljinski“

Programerima koji žive u Nišu i rade za gazdu u Americi, firma neće morati da plaća prevoz...

Srbija

Izvor: B92

Nedelja, 07.09.2014.

16:21

Default images

Oni, kao i majke sa malom decom i trudnice koje u dogovoru sa šefom rade od kuće, dizajneri, prevodioci, konsultanti koji ne moraju svakog dana na radno mesto, samo su neke od mogućnosti koje predviđa novi zakon o radu.

Posao "na daljinu“ postojao je u Srbiji i ranije, ali samo u sivoj zoni. Sada je, kako tvrde u Ministarstvu rada, sve legalizovano i onaj ko bude tako radio više neće biti kažnjavan, što je doskora bio slučaj.

Nova zakonska rešenja omogućila su zaposlenima da imaju ista prava iz radnog odnosa kao i oni koji svakog jutra odlaze na posao. Jedina razlika je što većina poslodavaca radnicima "na daljinu“ osim zarade nije voljna, a nije ni u obavezi, da isplaćuje topli obrok, regres za godišnji odmor i - prevoz.

Za Ivicu Cvetanovića, predsednika Konfederacije slobodnih sindikata, dobro je što se sada zakonski regulišu prava ove kategorije zaposlenih, pošto je u mnogim kompanijama takav način rada postojao već godinama.

"Svakom poslodavcu je jeftinije da ima radnika koji će raditi iz svog stana", kaže sagovornik Novosti.

Njihova osnovna prava su ista sa zaposlenima koji svakog dana idu u firmu, a detalje ugovora o radu dogovaraju sa poslodavcem. Dobro je da sada majke sa malom decom ili trudnice mogu, ukoliko poslodavac to dozvoljava, da jedno vreme rade "na daljinu“. One će sačuvati poziciju, a firma će za manje para imati stručnjaka sve vreme. Ima dosta profesija koje mogu da se rade iz stana, što smanjuje troškove poslodavaca za struju i telefon, recimo, što onda omogućava da se više ovakvih radnika angažuje baš po osnovu tih ušteda.

Ovako organizovan posao mogao bi da donese niz olakšica i radniku i poslodavcu, ali za to su zaposlenom neophodna sredstva za rad koja obezbeđuje, instalira i održava poslodavac u stanu zaposlenog. U Uniji poslodavaca objašnjavaju da se detalji kako će posao funkcionisati moraju dogovarati između radnika i poslodavca. Koji oblik rada će biti ugovoren prvenstveno će zavisiti od toga šta zaposleni od kuće treba da radi i da li to dopuštaju elementarna radna i tehnološka disciplina.

"Ovo je jedna od odredaba koje približavaju našu zemlju EU. Kao udruženje nismo zadovoljni Zakonom o radu u celini, ali ovo je za nas korak napred", kaže Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije. - Ranije smo imali samoupravna rešenja i trebalo je malo relaksirati odnose zaposlenih i poslodavaca. Ova odredba odgovara i njima i nama. Radno angažovanje se pojednostavljuje i nije neophodno da radnik radi u prostorijama firme, a poslodavac ne mora da otvara radna mesta ako postoje uslovi za rad u prostoru zaposlenog.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: