Ugalj se opet kupuje na džak

Rebalansom plana proizvodnje na kolubarskim kopovima, koji je urađen nakon velikih šteta zbog poplava, predviđeno je smanjenje proizvodnje uglja za oko 20 odsto

Srbija

Izvor: Beta, Novosti

Nedelja, 31.08.2014.

11:50

Default images

Umesto 30,4 miliona tona uglja, koliko je ranije bilo planirano, predviđeno je da se na kolubarskim kopovima proizvode 24,62 miliona tona lignita.

U saopštenju se podseća da se stabilnost elektroenergetskog sistema Srbije zasniva na proizvodnji struje iz termosektora, a iz proizvodnog sistema kolubarski kopovi - TENT dobija se polovina srpske struje, pa je "jasno da se ove količine uglja moraju nadomestiti".

"Uprkos ogromnoj šteti koju su, na površinskim kopovima Rudarskog basena 'Kolubara' ostavile katastrofalne poplave koje su pogodile Srbiju sredinom maja, proizvodni rezultati su, zahvaljujući ogromnom zalaganju zaposlenih, iznad očekivanja", dodaje se u saopštenju.

Skočila cena

Uglja na stovarištima u Srbiji ima dovoljno, ali ne najjeftinijeg domaćeg ogreva - sirove "kolubare“ i "vreoca“, pišu Novosti. Poslednja zahlađenja naterala su građane da krenu u nabavku, pa je na pojedinim mestima prodaja skočila i za trećinu. Cene ogreva, kako kažu trgovci, zasad miruju.

U "Kopaonik ogrevu“ kažu da je poslednjih dana počela je prodaja uglja i ogrevnog drveta

- U ponudi i dalje nema "kolubare“ i "vreoca“, a kovinski prodajemo po ceni od 7.800 dinara - kaže Zora Novitović, sa stovarišta "Kopaonik-ogrev“ iz Beograda. - Tona visokokaloričnog uglja "kreka“ košta 10.900, "banovići“ su 13.500, a ruski kameni ugalj staje 19.990 dinara. Prevoz je 800 dinara po toni na užem području grada. Na našem stovarištu kvadratni metar drveta staje 5.400 dinara.

I stovarišta u unutrašnjosti Srbije slabo su snabdevena domaćim ugljem, a uvozni se zasad slabo prodaje, prvenstveno zbog paprene cene.

- Prodaja je zaista izuzetno loša, posebno u odnosu na prethodnu godinu - kažu u jednom stovarištu u Nišu i dodaju da pravu sezonu za prodaju ogrevnog drveta i uglja očekuju u septembru i oktobru.

Građani sada naruče po tonu uglja, iako je za celu sezonu potrebno između tri i pet tona. Mnogi dolaze na stovarišta za samo 100 kilograma nekog kaloričnijeg uglja. Kupovina malih količina ogreva nije novina, pa se i prodavci, uoči svake grejne sezone, pripremaju za prodaju uglja i drva na džakove.

Odloženo plaćanje ogreva i dalje je aktuelno, a mogućnost kupovine ogreva na rate građani masovno koriste. Popusti za gotovinsko plaćanje nisu značajnije povećali broj domaćinstava koja su spremna da za ogrev za zimu iskeširaju 40.000 do 50.000 dinara.

- Bilo čekovima građana ili administrativnom zabranom, uglavnom većina se opredeljuje za odloženo plaćanje, a malobrojni su oni koji kupuju za gotov novac - kažu na stovarištu u Kragujevcu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

16 h

Svet

"Zbogom dolaru"

Rusija i Kina su sprovele skoro potpunu "dedolarizaciju" ekonomskih odnosa, a udeo ruske rublje i kineskog juana u trgovinskim obračunima između Moskve i Pekinga je veći od 90 odsto.

19:53

22.4.2024.

1 d

Podeli: