Nisu sve privatizacije loše

Promena vlasništva ne mora svaki put da se završi negativno po državu i radnike. Osim NIS-a, dobru tranziciju imali pivari, duvandžije, pišu "Večernje novosti".

Srbija

Izvor: B92

Sreda, 22.01.2014.

19:15

Default images

Desetine hiljada nezaposlenih, prazne fabričke hale, štrajkovi, blokade puteva, pruga, posledica su brojnih neuspelih privatizacija u Srbiji. Međutim, postoje i drugačiji primeri.

"Da li je neka privatizacija uspešna ili ne, zavisi pre svega iz kog ugla se gleda. Nije isto da li je zadovoljna država ili radnici. Ali da uspešnih primera ima, tu nema spora", kaže za "Novosti" ekonomista Ljubodrag Savić.

Kao dobre privatizacije sprovedene i po starom zakonu iz 1997. godine profesor Savić navodi: "Apatinsku pivaru", "Hemofarm", "Metalac", "Tarket" iz Bačke Palanke, fabrike duvana u Nišu i Vranju.

Ovi primeri su iz ugla radnika bili više nego uspešne privatizacije. Radnici koji su ostali u tim firmama primaju redovne plate, znatno veće od našeg proseka, a oni koji su otišli dobili su i velike otpremnine.

"Neke su bile i iznad 80.000 evra, a od prodaje akcija radnika pivare u drugom krugu, jedno vreme je živeo veoma lepo i sam grad Apatin", navodi Savić.

Dobar primer su, po profesoru Saviću, i cementare, mada i one, baš kao i fabrike duvana, iz ugla države možda i nisu toliko uspešne. Država je za duvansku industriju inkasirala oko 650 miliona evra, ali je potpisala nepovoljan sporazum po pitanju akciza.

Smatralo se da je "Ju-Es stil" najbolja privatizacija jer su jedno vreme bili i najveći izvoznici iz Srbije, ali su onda Amerikanci otišli, za razliku od privatizacije NIS-a, gde su Rusi spremni da dugoročno ostvaruju svoje ciljeve.

"Ima nekih koji kritikuju privatizaciju NIS za 'samo 400 miliona', ali je danas NIS preduzeće koje je najveći punilac budžeta Srbije, a nekada je bilo gubitaš. Iz razgovora sa privrednicima uverio sam se da NIS sada sve svoje obaveze, i prema državi i dobavljačima ispunjava na vreme, nema kašnjenja. Uložili su ogroman novac u Rafineriju, a ako se tome doda i gasni aranžman, pa izgradnja 'Južnog toka' - jasno je da privatizacija NIS-a ima sve atribute uspešnosti", kaže profesor dr Ljubodrag Savić.

Sa profitom od oko 400 miliona evra, NIS je daleko najveća i najefikasnija kompanija u Srbiji, ocenjuje Nenad Gujaničić, direktor sektora za razvoj u Vajs brokeru.

"NIS nesumnjivo pravi primer uspešne privatizacije. NIS je doneo i nešto savim novo na Beogradsku berzu, a to je visok nivo korporativne kulture", ističe on.

Gujaničić kaže i da se akcijama NIS ubedljivo najviše trguje na berzi, kao i da je uloga ove kompanije u privrednom životu Srbije ogromna.

Investicije od dve milijarde evra u poslednjih pet godina, učešće od oko osam odsto u bruto domaćem proizvodu zemlje su nešto što NIS izdvaja u svakom pogledu. Za poslednjih godinu dana NIS je povećao učešće u budžetu Srbije sa sedam na više od 14 odsto.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Norvežani beže u Švajcarsku

Oštro povećanje poreza na bogatstvo i dividende od strane norveške vlade orijentisane na levo, podstaklo je desetine bogataša nordijske nacije da se presele.

12:07

21.4.2024.

1 d

Svet

"Zbogom dolaru"

Rusija i Kina su sprovele skoro potpunu "dedolarizaciju" ekonomskih odnosa, a udeo ruske rublje i kineskog juana u trgovinskim obračunima između Moskve i Pekinga je veći od 90 odsto.

19:53

22.4.2024.

14 h

Podeli: