Šta privrednici misle o ministrima

Milutin Mrkonjić i Velimir Ilić dobili su od privrede ocenu 2,6 za odgovornost u dosadašnjem radu.

Srbija

Izvor: B92

Nedelja, 20.01.2013.

10:25

Default images

Dok su najbolje ocenjeni prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić (3,9), premijer Ivica Dačić (3,7) i potpredsednik Vlade i ministar trgovine Rasim Ljajić (3,7), pokazuje istraživanje kojim je obuhvaćeno 12 ministara i javnih funkcionera, a koje je sproveo Ipsos stratedžik marketing za potrebe Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED).

Anketu o stavovima privrede prema radu pojedinaca i državnih organa na izgradnji boljeg poslovnog ambijenta NALED je naručio kako bi proverio koliko percepcija privrednika odgovara realnom stanju na terenu.

Tim povodom stručni tim NALED-a osmislio je prvu metodologiju praćenja kvaliteta regulatornog okruženja - Regulatorni indeks Srbije (RIS), koji će zajedno sa istraživanjem stavova privrede biti predstavljen na konferenciji u sredu, 23. januara u Beogradu.

Na osnovu tog indeksa, javnost će svake godine moći da dobije objektivnu ocenu rada Vlade. Rezultati istraživanja, sprovedenog u novembru na uzorku od 251 privrednog subjekta, pokazuju da su preduzetnici delili funkcionerima znatno bolje ocene od preduzeća dok su među kompanijama srednje bile najviše kritične u ocenjivanju, a najbolje ocene davale su velike.

Iza prva tri čoveka Vlade slede guvernerka Jorgovanka Tabaković (prosečna ocena 3,6), ministarka energetike Zorana Mihajlović (3,5), gradonačelnik Beograda Dragan Đilas (3,4), ministarka zdravlja Slavica Đukić-Dejanović (3,3), tadašnja v.d. direktora Poreske uprave Ljiljana Kovačević (3,2), ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić i ministar rada Jovan Krkobabić (2,9).

S druge strane, na pitanje koji je javni funkcioner najviše doprineo razvoju poslovnog okruženja u 2012. najviše glasova dobio je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić za koga se opredelilo 18 odsto ispitanika. Slede Dragan Đilas (9%), Ivica Dačić (7%) i Aleksandar Vučić (4%). Četvrtina ispitanika smatra da nijedan funkcioner nije doprineo razvoju poslovnog ambijenta. Kada je reč o ministarstvima odgovornim za izgradnju boljeg poslovnog ambijenta, privrednici najvišu ocenu daju Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine (2,9), kao i ministarstvima finansija, energetike, poljoprivrede i saobraćaja (2,8).

Na začelju su Ministarstvo rada (2,5) i ministarstva građevinarstva i pravde (prosečna ocena 2,4). Regulatorni indeks Srbije (RIS) predstavlja prvi instrument za merenje učinka Vlade u jednoj kalendarskoj godini. Zasnovan je na šest komponenti, počev od kvaliteta pripreme propisa do javnosti u radu. Cilj RIS-a je da bude sveobuhvatan, ali i jednostavan i zasnovan na proverljivim činjenicama kako na ocenu rada Vlade ne bi uticali percepcija privrednika i eksperata ili viđenje međunarodnih institucija. RIS takođe uspostavlja mogućnost da se na objektivan način uporedi rad ministarstava.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: