Tapkamo u mestu već 30 godina

"Poljoprivreda je velika izvozna šansa Srbije”, ”Suficit poljoprivrede preko milijardu dolara”..., neki su od naslova u medijima predhodnih godina ili meseci.

Srbija

Izvor: B92

Sreda, 26.09.2012.

09:30

Default images

Međutim, analizirajući izvozne potencijale, konkurentnost i izvozne aktivnosti kompletne poljoprivrede i prerađivačke industrije, ekonomista Dragovan Milićević došao je do drugačijih podataka i zaključaka.

On ukazuje na to da poljoprivreda Srbije ima veoma visoku koncentraciju izvoza poljoprivrednih proizvoda merenih GH-indeksom, te da je najveći deo izvoza koncentrisan samo na nekoliko grana, i to na smrznuto voće i povrće, kukuruz, konzervisano voće i povrće i žive životinje, odnosno goveda.

Srbija je, kako kaže, potpuno nekonkurentna u proizvodnji ranog voća i povrća, mesa i prerađevina (samo četiri odsto prihoda od prodaje mesne industrije se ostvaruje kroz izvoz), ribe i prozvoda od ribe i sl.

"Treći problem srpske poljoprivrede je stagnacija i opadanje prosečnih prinosa, koji se nisu mrdnuli praktično od početka osamdesetih godina prošlog veka i pored intenzivnog razvoja semenskog materijala i veoma dobrih rezultata u izvozu semenske robe domaćih instituta. Broj zasejanih površina pada, prinosi se kreću ciklično, u zavisnosti od smenjivanja sušnih i kišnih godina. Srbija je jedina zemlja u Evropi gde su poplave jedini način navodnjavanja zemljišta ", ukazuje Milićević.

On naglašava da država može pomoći na nekoliko načina, pre svega stimulacijom proizvodnje esencijalno važnih proizvoda (samo na uvoz paradajza Srbija da oko 14 miliona dolara neto godišnje).

Srbija, ukazuje, ima velike potencijale u proizvodnji ranog voća i povrća.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Norvežani beže u Švajcarsku

Oštro povećanje poreza na bogatstvo i dividende od strane norveške vlade orijentisane na levo, podstaklo je desetine bogataša nordijske nacije da se presele.

12:07

21.4.2024.

1 d

Svet

"Zbogom dolaru"

Rusija i Kina su sprovele skoro potpunu "dedolarizaciju" ekonomskih odnosa, a udeo ruske rublje i kineskog juana u trgovinskim obračunima između Moskve i Pekinga je veći od 90 odsto.

19:53

22.4.2024.

13 h

Podeli: