Već dele dobit EPS-a koje još nema

Vlada Srbije računa na dobit Elektroprivrede Srbije, kao jedan od prihoda budžeta za sledeću godinu, iako nije sasvim sigurno da će EPS ostvariti profit.

Srbija

Izvor: Blic

Nedelja, 20.11.2011.

20:40

Default images

Država je rešila da podeli nešto što još nema, što ekonomisti tumače kao lakše rešenje nego da se štedi, a predstavnici Vlade objašnjavaju da uvek postoji rezervna opcija.

Dušan Nikezić, državni sekretar u Ministarstvu finansija i predsednik Nadzornog odbora EPS-a, izjavio je po završetku pregovora sa MMF-om da će to javno preduzeće posle dužeg perioda poslovati profitabilno. On nije precizirao koliku dobit očekuje EPS, ali je naveo da će taj profit biti uvršten u prihode budžeta za 2012. godinu. U Elektroprivredi Srbije ne žele da komentarišu te navode jer godina još nije završena. Postoje naznake, kako Blic saznaje u krugovima bliskim EPS-u, da će biti profita, ali niko to ne može sada da garantuje.

"Oktobar, novembar i decembar su teški meseci. Elektroprivreda beleži veliki uvoz struje zbog višemesečne suše, koja smanjuje 'jeftiniju' proizvodnju u hidroelektranama i povećava rad 'skupljih' termoelektrana, pristižu obaveze prema izvođačima za remonte, a i dinar je počeo da slabi", kaže sagovornik tog lista.

On ističe da su najave iz Vlade Srbije loše čak i ako bude ostvaren profit jer je pametnije da novac ulože u pogone EPS-a, pod striktnom kontrolom države, u neku novu elektranu ili kop uglja i tako povećaju proizvodnju. Time bi se, dodaje, stvarala nova vrednost, povećao privredni rast, a ovako će sve otići u običnu potrošnju.

Vuk Đoković, državni sekretar u Ministarstvu finansija, kaže da nema razloga za sumnju da će EPS ostvariti dobit. "Ako tako krenemo, možemo u sve da sumnjamo, da prihodi od akciza, na primer, neće biti toliki, da nešto drugo neće biti kako je planirano. Uvek ima načina da se nađe rešenje ako se neki prihodi ne pojave, da se pronađu drugi prihodi ili smanje rashodi, neće biti problema", uverava Đoković.

Ekonomista Goran Nikolić ne opravdava ovakav potez države, ali ima razumevanja. Lakše je, kako kaže, zatvoriti rupu u budžetu nekim neizvesnim prihodom nego smanjiti rashode, što obično znači otpuštanja, ukidanje subvencija privredi ili socijalnih davanja.

"Legalna je opcija podbacivanje prihoda, to se dešava, tako da se u slučaju neostvarivanja dobiti u EPS-u ukupan manjak u budžetu može povećati", objašnjava Nikolić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Puca prijateljstvo: Kina okreće leđa Rusiji?

Kineski izvoz u Rusiju opao je u martu, prvi put od sredine 2022. godine, zbog sve većih pretnji Vašingtona da će uvesti sankcije Pekingu ako kineski izvozni proizvodi pomognu Moskvi u ratu protiv Ukrajine.

8:11

18.4.2024.

1 d

Podeli: