Bez posla ostalo 30.000 građevinara

Ako u narednih mesec dana punim kapacitetom ne počne izgradnja kvadrata iz državnog projekta masovne stanogradnje, građevinskoj industriji Srbije crno se piše.

Srbija

Izvor: B92

Nedelja, 27.03.2011.

00:04

Default images

U poslednjih godinu dana, prema podacima PKS, gotovo 30.000 radnika u građevinskoj industriji Srbije ostalo je bez posla.

Prema rečima Gorana Rodića, sekretara Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije, velika nelikvidnost, minimalna uposlenost kapaciteta i otpuštanje radne snage prete da građevinsku industriju Srbije dovedu do potpunog kolapsa.

Kako kaže, država i nadležne institucije trebalo bi hitno da sprovedu zahteve koje im je uputila radna grupa tri privredne komore - srpske, vojvođanske i beogradske. Predložene mere privrednika podrazumevaju regulisanje poreza na dodatu vrednost, prilagođavanje tendera domaćoj operativi kako bi ravnopravno učestvovala sa strancima, rešavanje potraživanja građevinara za izvedene radove koje finansira država, odnosno lokalne samouprave i javna preduzeća...

"Država odmah mora da formira garantni fond, koji bi obezbeđivao bankarske garancije našoj operativi da bi mogla da nastupi u inostranstvu", ističe Rodić.

On navodi da je "inostrano tržište trenutno spas za naše neimare pošto posla kod kuće gotovo nema. Takođe, država ne sme da dozvoli da i ovogodišnja građevinska sezona propadne, kao što se desilo lane, jer bi time zaista mnoge firme morale da stave ključ u bravu. Neimari očekuju velike investicije u energetskom sektoru koje bi zaposlile naše čeličare, mašinsku i elektroindustriju".

Rodić kaže da je prošle godine u pojedinim delovima građevinske industrije zabeležen pad aktivnosti za više od 70 odsto. Ako se to ponovi, vrlo brzo strani investitori neće imati sa kim da rade u Srbiji.

Analize tržišta nekretnina pokazuju da je Srbiji godišnje potrebno minimum 25.000 novih stanova. Trenutno, u našoj zemlji više od 300.000 domaćinstava, prema podacima Privredne komore Srbije, nema rešeno stambeno pitanje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

18 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: