CG: Novi biznis donosi ozbiljne pare

Za uzgoj lekovitog i aromatičnog bilja poslednjih godina u Crnoj Gori vlada pojačano interesovanje.

Region

Izvor: B92

Nedelja, 30.08.2015.

10:22

Default images
Foto: Thinkstock.com

Za podizanje plantaža osim poljoprivrednih proizvođača, zainteresovani su i investitori koji se opredeljuju za preradu u aromatična ulja, čime postižu značajno veću zaradu.

Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, upravo na interesovanje proizvođača, već drugu godinu zaredom podržava podizanje plantaža lekovitog i aromatičnog bilja. Uglavnom je reč o uzgoju pelina, ali su formirani i ozbiljni zasadi smilja i i lavande.

“Podrška se prošle godine davala po hektaru zasađene površine, dok se u ovoj godini podržavaju investicije u taj sektor. Osim podsticaja za nove zasade, kroz agrobudžet se podržava i prerada na porodičnim gazdinstvima. Podrška preradi, ozbiljnijoj u finansijskom smislu biće omogućena i kroz naredni IPARD like poziv, kao i sam IPARD, što bi u krajnjem imalo veći efekat i za proizvođače, ali i državu“, kazali su u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja.

U tom Vladinom resoru smatraju da nema razloga da primarna proizvodnja i sirovina ide iz Crne Gore, kada i sami mogu organizovati preradu i stvoriti dodatu vrednost, posebno kroz izvoz. Prema njihovim rečima Crna Gora je bogata florom.

“Na 0,01 odsto ukupne površine svetskog kopna, raspolažemo sa 1,2 procenta ukupne svetske flore, te smo po broju vrsta po jedinici površine prvi u Evropi. U Evropi je zastupljeno oko 12.000 vrsta biljaka od čega na Balkanskom poluostrvu oko 6.700. Smatra se da od 3.200 vrsta na teritoriji Crne Gore, 400 pripada lekovitom bilju“, pojasnili su u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Naglasili su da je i kvalitet tog lekovitog bilja izuzetan. Poznato je da recimo pelin koji raste u Crnoj Gori, takozvani uskolisni, bio veoma tražen na inostranom, posebno američkom tržištu, zbog čega je ranije Crna Gora bila značajan izvoznik.

Da se uzgoj lekovitog i aromatičnog bilja u Crnoj Gori prepoznaje kao unosan posao pokazuje i primer firme „Herbal Montenegro“, čiji vlasnici ulaze u ozbiljne investicije u ovoj oblasti.

Zasnovali su zasad smilja na Pacpolju u Ozrinićima kod Nikšića, na površini od tri hektara. Planovi su širenje primarne proizvodnje, prerada, ali i saradnja sa manjim poljoprivrednim proizvođačima.

“Na istoj lokaciji, na jesen planiramo da zasadimo još sedam hektara. Smilje je dugogodišnja biljka koja pun rod daje u trećoj godini, a vek trajanja biljke je 10 godina. Uglavnom se koristi za proizvodnju eteričnog ulja za potrebe kozmetičke industrije, posebno u Americi i zapadnoj Evropi. Već smo pronašli tržište za eterično ulje koje je vrlo cenjeno i u finansijskom smislu“, kazala je Jelena Žižić, izvršni direktor firme Herbal Montenegro.

Njena preporuka proizvođačima je da pre ulaska u ovaj posao obezbede plasman, bez obzira da li proizvode sirovinu ili će sami destilisati biljku.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

1 d

Svet

"Zbogom dolaru"

Rusija i Kina su sprovele skoro potpunu "dedolarizaciju" ekonomskih odnosa, a udeo ruske rublje i kineskog juana u trgovinskim obračunima između Moskve i Pekinga je veći od 90 odsto.

19:53

22.4.2024.

1 d

Podeli: