Što iz EU neće Rusi moraju Hrvati

Sir iz Evropske unije, koji zbog ruskog embarga nisu mogli na to tržište, našli su se u prodavnicama u Hrvatskoj i drugim zemljama.

Region

Izvor: B92

Utorak, 30.06.2015.

15:22

Default images
Foto: Thinkstock.com

Sir ali i ostali poljoprivredni proizvodi se prodaju po ceni nižoj čak.i od proizvođačke cene, čime domaću proizvodnju stavljaju u nezavidan položaj.

Za proizvodnju jednog kilograma sira edamer, navedeno je u tekstu, potrebno je devet litara mleka, za šta hrvatskim farmerima, uz otkupnu cenu od 2,55 kune po litru (podaci EK), treba platiti 23 kune (2,99 evra), piše Večernji list.

Na evropskom tržištu se ne biraju sredstva kako bi se mlečni proizvodi, sirevi, puter i mleko velikih proizvođača iz EU plasirali negde drugde, od kako je uveden ruski embargo na poljiprivredne proizvode sa zapada i od aprila ukinute mlečne kvote, navodi list.

Prosečna cena litra mleka u EU je 2,36 kuna, što znači da bez troškova proizvodnje, radnika, distribucije i drugih troškova i gubitaka, samo za mleko koje je potrebno za kilogram edamera treba platiti 21 kunu, ali trgovinski lanci taj isti sir na takozvanim spotovima (berzama robe) kupuju i za manje od 19 kuna po kilogramu, što je manje nego što je za njega plaćeno samo mleko.

Uz podatke da uvoz u 2014. godini u poređenju sa predpristupnom 2012. godinom, skočio čak 61 odsto, a da je ukupna proizvodnja mlečnih proizvoda u Hrvatskoj manja 17 odsto, Večernji ističe da domaći sir, koji ni na akcijama ne pada niže od 39 kuna, gubi trku s galopirajućim uvozom.

Prema podacima Kroacijastočara, u odnosu na pretpristupnu 2012, uvoz mleka i mlečnih proizvoda u Hrvatsku iz EU lani je gotovo udvostručen. Uvoz je količinski rastao sa 77,4 na 153,2 hiljade tona ili 98 odsto, a vrednosno sa 85,7 na 144,2 miiona evra, što je 68 odsto više.

Gotovo da je udvostručen i uvoz maslaca, sa 1,5 na 2,7 hiljada tona, a sireva sa 10,7 na 17,3 hiljade tona, odnosno sa 36 na 61 milion evra ili 470 miliona kuna.

Prema predviđanju direktora Kroacijastočara Branka Bobetića, situacija će biti još gora s obzirom na to da je mlečna industrija EU najveći svetski izvoznik, a da su i Kina i Rusija osetno smanjile svoj uvoz tih proizvoda iz EU.

Kineski uvoz maslaca u prva četiri meseca 2015. pao je više od 40 odsto, a punomasnog mleka više od 50 odsto. U Rusiji je uvoz putera niži za više od 70 odsto, a sireva više od 60 odsto.

To se i te kako odražava na malo i nezaštićeno hrvatsko tržište, na kom su ulazak u EU, visok trend uvoza finalnih proizvoda i niska kupovna moć uzrokovali i deflaciju koja neprekidno traje od leta 2013. godine, zaključuje Večernji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

1 d

Svet

"Zbogom dolaru"

Rusija i Kina su sprovele skoro potpunu "dedolarizaciju" ekonomskih odnosa, a udeo ruske rublje i kineskog juana u trgovinskim obračunima između Moskve i Pekinga je veći od 90 odsto.

19:53

22.4.2024.

1 d

Podeli: