Počelo je: Hrvati uvoze EU radnike

Članstvo Hrvatske u EU odražava se i na tržište rada, dok mnogi Hrvati posao traže u Uniji, sve je više državljana drugih članica koji dolaze u Hrvatsku da rade

Region

Izvor: B92

Utorak, 05.05.2015.

09:03

Default images
Foto: Thinkstock

To se posebno odnosi na pogranična područja, posebno na Varaždinsku i Međimursku županiju. Među strancima koji tu rade najviše je Mađara, kojima za rad u Hrvatskoj od 1. jula 2013. nisu potrebne dozvole, piše Jutarnji list.

Samo na području Slobodne zone Varaždin, u firmi Boksmark (Boxmark), radi 50-ak Mađara koje autobus svakodnevno prevozi na rad i vraća kući.

Poslodavci su izjavili za Jutarnji da su strane radnike zaposlili u trenutku kada su u izuzetno kratkom roku preuzimali novi projekt, na kome danas radi gotovo hiljadu radnika.

Istovremeno, mnogobrojne firme iz severne Hrvatske počinju da se pripremaju za zapošljavanje slovenačkih državljana.

List podseća da je zvanična Ljubljana, ulaskom Hrvatske u EU, zadržala ograničenja zapošljavanja hrvatskih radnika, pa je i Zagreb odgovorio istom merom.

Od jula bi, međutim, prema ocekivanjima hrvatskih vlasti, Slovenija trebalo da ukine ograničenja zapošljavanja Hrvata, pa bi i Hrvatska isto postupila. Zbog toga u firmama iz severne Hrvatske, posebno iz građevinskog sektora, raste interes za zapošljavanje Slovenaca.

Ističući da postoji više razloga što se hrvatski poslodavci sve više okreću uvozu radne snage iz inostranstva, konsultant za preduzetničke zone Slobodan Mikac je naveo da je, uprkos velikoj nezaposlenosti, u Hrvatskoj osetan nedostatak kvalifikovane radne snage.

Na zapošljavanje stranaca u Hrvatskoj utiče i teško stanje na tržištu rada Slovenije i Mađarske: iako je stopa nezaposlenosti u njima znatno manja nego u Hrvatskoj, nezaposlenost je velik problem i u tim zemljama.

U očekivanju dalje liberalizacije kretanja radne snage, stučnjaci u Hrvatskoj ističu da su slična iskustva i drugih novih članica EU.

Dok su migracije u prvim godinama članstva uglavnom išle prema Zapadu, s vremenom su postale dvosmerne, pa danas puno zapadnjaka živi i radi u novim članicama Unije, a to posebno važi za njihove prestonice - Varšavu, Prag, Bratislavu i Budimpeštu, naveo je list.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: