Koridor 11: Šta je bilo sa Kinezima

Još nema rešenja za izgradnju auto-puta od Surčina do Obrenovca i od Preljine do Požege. Jedna od opcija je da put finansira Vlada ili da se gradi samo deo.

Izvor: B92

Petak, 20.03.2015.

10:05

Default images
Foto: thinkstock

Za nastavak izgradnje auto-puta ka Crnoj Gori postoje tri scenarija.

Prvi je koncesija za deo Surčin - Požega, s tim da bi država koncesionaru ipak garantovala minimalan obim saobraćaja ili minimalnu dobit.

Druga opcija je da se izgradi samo jedna deonica od Surčina do Obrenovca. I na kraju u igri je takozvani model plaćanja za raspoloživost. To praktično znači da će država pokrivati troškove celog projekta i u svojoj nadležnosti zadržati naplatu putarine, čime se izlazi iz okvira koncesije.

Iako je sa Međunarodnim monetarnim fondom za Koridor 11 dogovorena koncesija kao model finansiranja, u odgovorima koje je na dostavilo resorno ministarstvo, između redova, jasno je da se razmišlja o drugim opcijama, saznaju Večernje novosti.

Umesto o koncesionarima, govori se o potencijalnim izvođačima. Na pitanja dokle se stiglo u pregovorima sa kineskim kompanijama Šandong haj spid grupa i Čajna roud end bridž konstrakšn, kada će ih Vlada Srbije pozvati da dostave ponude za koncesiju, da li ćemo dati garancije i koje, u Ministarstvu saobraćaja kažu:

“Razmatramo različite projekcije ekonomsko-finansijskih modela svake pojedinačne deonice u okviru Koridora 11, kao i parametre vezane za optimalna rešenja za izgradnju kako svih nezapočetih deonica, tako i pojedinih parcijalnih pravaca”.

“U ovom poslu sarađujemo sa ekspertskim timovima "deliveri junit" premijera, i drugim resorima Vlade Srbije. Rešenja koja su na vidiku će biti proverena sa potencijalnim izvođačima, a svakako će biti u skladu sa mogućnostima i smernicama reformske politike Srbije u domenu kapitalnih investicija u infrastrukturi”, objašnjavaju u Ministarstvu.

Podsećanja radi, odredbama koncesionog akta iz oktobra prošle godine Vlada Srbije nije bila spremna da daje bilo kakve garancije koncesionaru na obim saobraćaja ili za minimalnu dobit. Država nije imala nameru da prihvati deo rizika, što je bio osnovni uslov kineske Eksim banke koja je trebalo da finansira koncesionara u ovom projektu. Zato obe kineske kompanije koje su prošle pretkvalifikaciju nisu dostavile ponudu.

Nakon donetog zaključka na Vladi za obustavljanje postupka za koncesiju, jedna od opcija za nastavak postupka o kojoj se uveliko razmišlja je, plaćanje za raspoloživost. Vlada Srbije bi obezbedila fiksno (kvartalno ili mesečno) plaćanje koje bi pokrilo kompletne troškove projekta, uključujući otplatu dugova, kamate, održavanje...

Praktično, država bi finansirala izgradnju auto-puta. Gradila bi ga najverovatnije jedna od dve kineske kompanije, koje su prošle pretkvalifikaciju, kako se ne bi gubilo vreme (najmanje godinu dana) za raspisivanje i sprovođenje tendera. Država bi zadržala kontrolu nad naplatom putarine i praktično iz tog izvora pokrivala troškove.

Šta je do sada urađeno:

- Surčin - Obrenovac i Preljina - Požega tek treba da se gradi

- Trase Obrenovac - Ub i Lajkovac - Ljig rade Kinezi

- Završena gradnja deonice Ub - Lajkovac dužine 12,5 km

- Trasu Ljig - Preljina grade Azerbejdžanci

- Za trasu Požega - Boljari priprema se dokumentacija

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

33 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: