Hrvati ne mogu na rad u Švajcarsku

Hrvatski radnici po svemu sudeći, moraće još da sačekaju na slobodan ulazak u Švajcarsku, jer se sada i Britanci tome protive, pišu hrvatski mediji.

Izvor: B92

Sreda, 16.04.2014.

13:41

Default images

Naime, problem ulaska hrvatskih državljana u Švajcarsku nakon ulaska Hrvatske u EU i švajcarskog referenduma o ograničenju imigracije dodatno se komplikuje posle odluke Velike Britanija da blokira načelni dogovor Berna sa Briselom o slobodnom kretanju ljudi između Švajcarske i Hrvatske.

Švajcarska je postigla rešenje s Evropskom unijom nakon što je prethodno odbila da potpiše sporazum o slobodnom kretanju s Hrvatima, da bi Britanija juče neočekivano zatražila pauzu u pregovorima jer se radi o "važnom i osetljivom pitanju", sve dok se o tome ne izjasni britansko Ministarstvo spoljnih poslova.

Britanci kažu da to "nije protiv Švajcarske" već da se jednostavno radi o pitanju "načela i evropske procedure", navodi švajcarska televizija RTS i dodaje da se švajcarska vlada nadala da će pitanje s hrvatskim radnicima rešiti do Uskrsa, što je sada propalo.

Dogovorom bi se hrvatskim radnicima omogućio slobodni dolazak u Švajcarsku putem vladine uredbe, uz postupno uvođenje useljeničkih kvota.

Pre dve sedmice RTS je javio da su Hrvatska i Švajcarska postigle dogovor po kojem hrvatski radnici ne bi bili diskriminisani u Švajcarskoj, a istovremeno se omogućilo švajcarskoj vladi da primenjuje rezultate referenduma o uvođenju useljeničkih kvota.

Švajcarska i Unija su dve sedmice nakon ulaska Hrvatske u EU parafirale dodatni protokol Sporazumu o slobodi kretanja osoba (AFMP) kojim se reguliše prelazno razdoblje od deset godina, tokom kojih se broj dozvola za Hrvate sistemski povećava, a nakon isteka tog perioda državljani Hrvatske imali bi punu slobodu kretanja na području Švajcarske, odnosno kao i ostali građani zemalja EU.

Međutim, Švajcarci su na referendumu u februaru ove godine izglasali odredbu o ograničavanju imigracije, nakon čega je službeni Bern saopštio da više nije u mogućnosti da ozvaniči već parafirani protokol.

Evropska komisija je na to reagovala suspenzijom pregovora o učešću Švajcarske u evropskom istraživačkom programu "Horizon 2020" i programu razmene studenata "Erasmus plus", jer se time krši načelo slobode kretanja i diskriminišu državljani jedne zemlje članice Unije.

Švajcarskoj se, navodi Hina, žuri da reši problem s hrvatskim radnicima kako bi što pre mogla ponovo da učestvuje u navedenim istraživačkim programima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: