Rešavanje problematičnih kredita

Jedna od tema Beogradske incijative bio je i razvoj srpskog tržišta kapitala i mere kojima se jača uloga dinara u privredi - proces dinarizacije.

Izvor: B92

Petak, 08.03.2013.

17:35

Default images

Postepeno uvođenje dugoročnijih hartija od vrednosti može podići nivo domaćih štednih uloga, otvoriti alternativne kanale za finansiranje preduzeća i produžiti ročnost sredstava kojima se finansira poslovanje banaka, saopštila je NBS.

Razmotrene su mere koje mogu preduzeti banke, srpski organi i međunarodne finansijske institucije radi unapređenja tog tržišta. Analizirani su i izazovi u pogledu daljeg razvoja tržišta dinarskih državnih hartija od vrednosti.

Na prvom sastanku Beogradske inicijative, koji je u Narodnoj banci Srbije okupio predstavnike najvećih banaka u Srbiji i međunarodnih finansijskih institucija, posebno je razmotreno pitanje nenaplativih potraživanja koja su postala prepreka rastu srpske privrede, saopštila je NBS.

Analiziran je i izveštaj radne grupe Narodne banke o tom pitanju, kao i o najnovije regulatorne i zakonske promene koje predstavljaju značajan korak u pravom smeru.

Učesnici su razgovarali o budućem razvoju srpske privrede i finansijskog sistema, strategijama domaćih banaka, i o ulozi koju supsidijari u Srbiji imaju u poslovanju bankarskih grupa, navodi se u saopštenju.

Vođena je otvorena diskusija o regulatornim i poreskim pitanjima koja se tiču banaka u Srbiji, kao i o merama za očuvanje finansijske stabilnosti.

Bilo je reči i o implikacijama koje bi za Srbiju i njen finansijski sistem imale šire međunarodne inicijative, kao što su primena Bazela III, Direktive o kapitalnim zahtevima IV, i predlozi EU za osnivanje bankarske unije.

Svi učesnici izrazili su posvećenost poslovanju u Srbiji i saglasili se da im je sastanak pružio dobru priliku za otvorenu razmenu stavova i definisanje pitanja u čijem rešavanju je potreban i dobrodošao nastavak saradnje i razmene iskustava.

Beogradska inicijativa predstavlja Forum prekogranične saradnje u okviru Bečke inicijative, pod zajedničkim pokroviteljstvom Narodne banke Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda.

Sastanku su prisustvovali predstavnici najvećih banaka koje posluju u Srbiji, predstavnici matičnih bankarskih grupa, regulatornih organa iz Austrije, Francuske, Grčke i Italije i nadležnih srpskih institucija.

Bili su prisutni i predstavnici MMF-a, Svetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj, Evropske investicione banke, Evropske bankarske agencije, Evropskog odbora za sistemski rizik, Evropske centralne banke, Evropske komisije i predsedavajućeg Bečkom inicijativom.

Sastanak je održan pod pokroviteljstvom druge Bečke inicijative, koja okuplja glavne međunarodne bankarske grupe koje posluju u centralnoj, istočnoj i jugoistočnoj Evropi, njihove supsidijare u Srbiji, regulatorna tela zemlje domaćina i gostiju, kao i međunarodne organizacije, kako bi razmatrali i rešili pitanja od zajedničkog interesa.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: