Energija trese i ostale cene

Mleko, ulje, meso, prerađevine i slatkiši mogli bi da poskupe i do 10 odsto "povučeni" cenama energenata, pišu Novosti.

Izvor: B92

Sreda, 16.01.2013.

21:04

Default images

Nove cene gasa i struje udariće najpre na industriju, ali i na kućne budžete.

Skuplji gas za 10 odsto, koji odnedavno plaća industrija i najavljeno poskupljenje električne energije za velike potrošače poguraće direktno cene. To će povući za sobom čitav niz proizvoda, posebno hrane - mleka, ulja, mesa, mesnih prerađevina, konditorskih proizvoda. Kako upozoravaju ekonomisti, osnovne namirnice mogle bi da poskupe i do 10 odsto.

Odlukom države, električna energija će velikim industrijskim potrošačima poskupeti u dva navrata tokom godine. Jedino tako mogu da se ublaže posledice rasta cena energenta koji je nezaobilazan trošak u svakoj proizvodnji.

"Prvi rast ne bi trebalo da bude veći od 20 odsto koji se očekuje do leta. Veliki potrošači energenata bi sa konačnim povećanjem cene struje i do 60 odsto morali da poskupe svoju robu i do 10 odsto. Liberalizacijom tržišta energetike od 2013. industrijski proizvođači imaju mogućnost da umesto jednog, odaberu nekog od 20 potencijalnih „prodavaca“ struje. To se, međutim, neće mnogo odraziti na finalne cene energenata, jer EPS i dalje nudi najpovoljniju cenu kilovata, iako je u međuvremenu poskupeo. Mali trgovci električnom energijom nemaju tu konkurentsku snagu", ističe Slobodan Petrović, sekretar Udruženja za energetiku i rudarstvo u Privrednoj komori Srbije.

S obzirom na to da je struja trošak u svim proizvodima i uslugama, postoji i indirektni odloženi efekat, koji će pre ili kasnije podići inflaciju.

"Dejstvo poskupljenja kilovata je odloženo i neće istog momenta doći do lančanog poskupljenja, ali je ono neminovno", smatra Aleksandar Stevanović, ekonomista.

"Očekujem da nova poskupljenja energenata podignu inflaciju oko jedan odsto."

Davor Jovljević, direktor prodaje i marketinga industrije mesa „Topola“ kaže da su povećanje cena gasa i struje faktori koji sigurno utiču na krajnju cenu proizvoda.

U ovom trenutku je, dodaje, nezahvalno prognozirati koliko bi to moglo procentualno da učestvuje u poskupljenju.

Zoran Pralica, predsednik Unije privatnih pekara, objašnjava da skok cena gasa neće uticati na poskupljenje hleba, jer vrlo mali broj pekarskih peći u Srbiji koristi taj energent.

"Ipak, cene električne energije, međutim, zavisno od nivoa najavljenog rasta, usloviće svakako poskupljenje u pekarskoj industriji. U kojoj meri, teško je sada prognozirati, jer to zavisi od pogona do pogona i od vrste goriva koje se koristi u proizvodnji. Da bi se sprečila poskupljenja osnovnih namirnica, neophodno je regresirati osnovne sirovine, o čemu se već razgovara sa resornim ministarstvom", dodaje Pralica.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: